Tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę oraz Msza św., której przewodniczył będzie bp Philippe Curbelié, podsekretarz Dykasterii Nauki Wiary, złożą się na tegoroczne obchody uroczystości ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Odbędą się one 11 maja w Krakowie.
W niedzielę, 11 maja, o godz. 9.00 z katedry na Wawelu wyruszy tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława BM, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej. O godz. 10.00 przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci rozpocznie się Msza św., której przewodniczył będzie podsekretarz Dykasterii Nauki Wiary bp Philippe Curbelié. W uroczystościach wezmą udział biskupi z całej Polski.
Tradycyjna procesja ulicami Krakowa ma miejsce co roku w niedzielę przypadającą w oktawie uroczystości św. Stanisława. Do odpustu ku czci św. Stanisława archidiecezja krakowska przygotowuje się poprzez specjalną nowennę trwającą od 29 kwietnia do 7 maja. Codziennie o godz. 17.30 przy konfesji św. Stanisława na Wawelu jest sprawowana uroczysta Msza św. i wygłaszane jest okolicznościowe kazanie.
Według tradycji św. Stanisław urodził się 26 lipca 1030 r. w Szczepanowie. Po studiach w Paryżu otrzymał święcenia prezbiteratu, a w roku 1072 został biskupem krakowskim. Jako gorliwy pasterz zabiegał o dobro wiernych, często odwiedzał swych kapłanów, wspomagał ubogich. W roku 1079 zginął śmiercią męczeńską w kościele na Skałce, zabity na rozkaz króla Bolesława Śmiałego, któremu wypominał jego nadużycia. Na przełomie XI i XII wieku przeniesiono ciało biskupa Stanisława do katedry na Wawelu. W 1253 roku w kościele św. Franciszka z Asyżu papież Innocenty IV dokonał kanonizacji św. Stanisława. W Polsce uroczystość ogłoszenia kanonizacji miała miejsce 8 maja 1254 roku. Stąd liturgiczne wspomnienie św. Stanisława w Polsce przypada właśnie na 8 maja, a w Kościele powszechnym na 11 kwietnia – dzień męczeńskiej śmierci.
Pamięć o św. Stanisławie odegrała ogromną rolę w kształtowaniu polskiej świadomości narodowej. Przy jego grobie w katedrze wawelskiej modlono się o pomyślność dla ojczyzny a polscy królowie i wodzowie zawieszali przy jego ołtarzu zdobyczne chorągwie. Są wśród nich m.in. chorągwie krzyżackie zdobyte pod Grunwaldem w 1410 roku oraz chorągiew turecka zdobyta pod Wiedniem w 1683 roku.
Święty Jan Paweł II nazwał św. Stanisława „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”.
BP KEP
Zobacz też: www.diecezja.pl