W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 8 maja br., w ewangelickim kościele Pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie, odbyło się nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem bp. Georga Bätzinga, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec.
Nabożeństwo miało charakter upamiętniający ofiary Shoah oraz wszystkich, którzy stracili życie i ucierpieli w wyniku drugiej wojny światowej. Podkreślono, że wojna jest zawsze niebezpieczeństwem, które stoi u naszych drzwi, zwłaszcza jeśli chodzi o konflikty zbrojne w Ukrainie i w Ziemi Świętej, oraz przestrogą dla współcześnie żyjących.
Uczestnicy nabożeństwa odmówili Litanię o Pojednanie i modlitwę wiernych. Podczas wspólnej modlitwy błagano Boga o przebaczenie za przeszłość oraz proszono o pokój na świecie. Oprawę muzyczną zapewnił chór, który wykonał kantaty J. S. Bacha oraz pieśni ułożone przez osoby ocalałe z Getta Warszawskiego.
W uroczystościach wzięli udział Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Nuncjusz Apostolski w RFN abp Nikola Eterović, metropolita Berlina abp Heiner Koch, przedstawiciele świata polityki i wspólnot religijnych z Niemiec i z zagranicy. Ze strony Konferencji Episkopatu Polski w nabożeństwie wziął udział zastępca sekretarza generalnego KEP ks. prał. Jarosław Mrówczyński.
Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie, czyli Gedächtniskirche, jest symbolem okropieństw i zniszczeń, jakie niesie ze sobą wojna. Niegdyś będący najwyższą budowlą Berlina, po bombardowaniach w nocy z 22 na 23 listopada 1943 roku pozostały jedynie ruiny wieży. Po wojnie świątynia została odbudowana w nowoczesnym stylu. Nad ołtarzem umieszczono 4,5-metrową figurę Chrystusa, symbolizującą zwycięstwo światła nad ciemnością.
BP KEP