1 czerwca: Obchody XVIII Święta Dziękczynienia (zapowiedź)

 „Dziękujemy za nadzieję – pod takim hasłem w niedzielę, 1 czerwca, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędą się obchody XVIII Święta Dziękczynienia. Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro.

Tegoroczne hasło przewodnie Święta Dziękczynienia „Dziękujemy za nadzieję” nawiązuje do ogłoszonego przez śp. papieża Franciszka Roku Jubileuszowego. „Jak zawsze będzie to dla nas okazja do wielkiej modlitwy wdzięczności. Będziemy dziękować Bogu Wszechmogącemu za Jego opiekę nad nami. W tym roku szczególnie dziękujemy za nadzieję, bez której nasze życie byłoby znacznie trudniejsze, ocierające się o desperację i rozpacz. Z nadzieją wyśpiewamy radosne Te Deum” – podkreśla abp Adrian Galbas SAC, zwracając uwagę, że nadzieja jest też głównym tematem Roku Jubileuszowego, ogłoszonego przez zmarłego w Poniedziałek Wielkanocny papieża Franciszka.

Jak co roku, podczas Święta Dziękczynienia, do Świątyni w Wilanowie zostaną wprowadzone relikwie kolejnych polskich błogosławionych. Będą nimi bł. Maria Teresa Ledóchowska, wielka misjonarka i założycielka Zgromadzenia Sióstr Klawerianek oraz bł. Ignacy Kłopotowski, humanista, filantrop, publicysta i wydawca prasy religijnej, założyciel Zgromadzenia Sióstr Loretanek.  

Pielgrzymka

Obchody XVIII Święta Dziękczynienia rozpoczną się pielgrzymką, która wyruszy o godzinie 7.50 z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Sanktuarium w Wilanowie. W pielgrzymce na pierwszy etapie niesione będą relikwie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, patronki dzieł misyjnych w Polsce i bł. Ignacego Kłopotowskiego, patrona dzieł charytatywnych i mediów katolickich. Od kościoła św. Antoniego Marii Zaccarii (przy ul. Sobieskiego) dołączą do nich relikwie czczonych już w Świątyni Opatrzności Bożej 22 polskich świętych i błogosławionych.

Uroczysta Msza Święta dziękczynna

Centralnym punktem dnia będzie Msza Święta dziękczynna, która rozpocznie się w południe z udziałem władz państwowych i samorządowych, biskupów, kapłanów i osób konsekrowanych oraz wiernych z całej Polski. Podczas Eucharystii, celebrowanej pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro, zostanie odmówiony uroczyście Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej.

Miasteczko dla Dzieci

Po Mszy Świętej, od godz. 14.00 do godz. 19.00 na najmłodszych czeka Miasteczko dla Dzieci z atrakcjami takimi jak kolorowe zjeżdżalnie, kolejka szynowa, występy szczudlarzy oraz animacje i zawody sprawnościowe dla całych rodzin. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w grze terenowej „Poszukiwacze znaków nadziei”, która pozwoli odkryć znaczenie uczynków miłosierdzia niosących nadzieję bliźnim. Najmłodsi poznają także życie i dzieła miłości bohaterów dnia: bł. Marii Teresy Ledóchowskiej i bł. Ignacego Kłopotowskiego.

Ponadto Akademia Młodego Lekarza przeprowadzi warsztaty „Misja dla Superbohatera”, a obok Świątyni powstanie mini plac ruchu drogowego, gdzie dzieci będą mogły poznać zasady bezpieczeństwa na drodze.

Zwiedzanie Świątyni  

W trakcie dnia będzie można zwiedzać Świątynię Opatrzności Bożej, Panteon Wielkich Polaków, Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie, Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci, prezentujący najmłodszym historię Polski w 24 scenach oraz Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Przy Świątyni nie zabraknie namiotów powołaniowych Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej oraz Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera, w których będzie można poznać szczegóły charyzmatów i życia tych wspólnot.

Uwielbienie

Przed Świątynią, między godz. 14.00 a godz. 17.00 wystąpią artyści. Wśród nich m.in. grupa raperów Muode Koty, Magda Anioł, Potock a także Orkiestry Dęte. Od godz. 17.00 koncert przeniesie się do Świątyni. Na koniec dnia, o godz. 20.00, odbędzie się Wieczór Uwielbienia prowadzony przez Darka „Maleo” Malejonka z Przyjaciółmi, a Świątynia zostanie rozświetlona iluminacją.

Błogosławieni patronowie

Podczas tegorocznego Święta Dziękczynienia szczególnie uczczeni zostaną błogosławieni Maria Teresa Ledóchowska i Ignacy Kłopotowski. Dołączą oni do czczonych już w Świątyni relikwii 22 polskich świętych i błogosławionych. Dla wiernych stanowią oni inspirację i wsparcie duchowe.

Bł. Maria Teresa Ledóchowska pochodziła z arystokratycznej polskiej rodziny i poświęciła swoje życie misjom i pomocy najuboższym. Założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera (klawerianki) i jest patronką dzieł misyjnych w Polsce. Została beatyfikowana 50 lat temu przez papieża Piusa VI. "Jej życie było nieustannym „pielgrzymowaniem nadziei”: od pałacu do sierocińców na krańcach ziemi, od pióra redaktorskiego po formację misyjną tysięcy serc. Uczyła, że Ewangelia musi dotrzeć do każdego człowieka, zwłaszcza tego zapomnianego i pozbawionego głosu" – zaznacza m. Selin Karikkattil, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera.

Bł. Ignacy Kłopotowski był kapłanem, społecznikiem, publicystą i wydawcą prasy religijnej. Zakładał liczne instytucje charytatywne i troszczył się o ubogich. Założył Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Jest patronem dzieł charytatywnych i mediów katolickich. W tym roku obchodzimy 20. rocznicę beatyfikacji ks. Ignacego Kłopotowskiego. "Ks. Ignacy to przykład niezłomnej nadziei pokładanej w Bogu i wiary w człowieka. Inicjując i prowadząc wiele dzieł dobroczynnych, jak: noclegownie, przytułki, sierocińce, często nie miał „grosza przy duszy”, a jednak zawierzał wszystko Bożej Opatrzności” – podkreśla s. M. Brygida Olędzka, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej.

W ramach duchowego przygotowania przed Świętem Dziękczynienia można odmawiać nowennę do Opatrzności Bożej za wstawiennictwem bł. Marii Teresy Ledóchowskiej i bł. Ignacego Kłopotowskiego, która rozpocznie się 23 maja. Nowenna dostępna jest pod adresem: www.centrumopatrznosci.pl/nowenna-do-opatrznosci-bozej/.

Zbiórka na rzecz Świątyni i „Domu sanktuaryjnego – nie jesteś sam”

Podczas XVIII Święta Dziękczynienia prowadzona będzie zbiórka na dalszą budowę Świątyni Opatrzności Bożej. To wyjątkowe miejsce jest Wotum Narodu Polskiego za odzyskaną wolność, obiecanym Bogu przez naszych przodków i budowanym z ofiar tysięcy osób, wdzięcznych Opatrzności Bożej za opiekę w wymiarze osobistym i narodowym.

Zbiórka w Święto Dziękczynienia wesprze prace przygotowawcze „Domu sanktuaryjnego – nie jesteś sam”. "Mamy nadzieję, że dom sanktuaryjny stanie się dogodnym miejscem dla pracy duszpasterskiej, przestrzenią do spotkań wspólnot, głoszenia Ewangelii, nawrócenia i osobistej rozmowy, a także miejscem odpoczynku dla wszystkich utrudzonych podróżą, szczególnie osób starszych i niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi" – wyjaśnia prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł.

Biuro Prasowe Centrum Opatrzności Bożej/ BP KEP

« 1 »