Bł. Stanisław Streich uczy nas nadziei i zaufania Bogu, również pośród wyzwań i prób naszych czasów – powiedział kard. Marcello Semeraro w homilii wygłoszonej 24 maja 2025 r. w Poznaniu, podczas Mszy św. beatyfikacyjnej zamordowanego w 1938 roku kapłana.
„Dzisiaj możemy powiedzieć, że bł. Stanisław Streich nadal przemawia, już nie z ambony kościoła, w którym został barbarzyńsko zamordowany, ale z ambony swojego ofiarowanego życia. Jego słowo uczy nas nadziei i zaufania Bogu, również pośród wyzwań i prób naszych czasów” – podkreślił w homilii kard. Semeraro. Nawiązując do adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium Papieża Franciszka i pierwszych słów Leona XIV, zaznaczył, że beatyfikacja ta jest powodem do radości i pokoju.
Polska - ziemią świętych i błogosławionych
„Beatyfikacja, którą dziś celebrujemy, jedna z pierwszych tego nowego Pontyfikatu, jeszcze bardziej potwierdza, że Polska jest ziemią świętych i błogosławionych” – powiedział kard. Semeraro. Wśród nich wymienił św. Jana Pawła II, św. Faustynę Kowalską, bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Jerzego Popiełuszkę. Przypomniał też, że właśnie w Poznaniu w 1983 roku papież Jan Paweł II beatyfikował bł. Urszulę Ledóchowską, później ogłoszoną świętą, patronkę archidiecezji poznańskiej. „Była to pierwsza beatyfikacja na ziemiach polskich w historii Kościoła” - podkreślił. Wspominając natomiast św. Stanisława, biskupa i męczennika, kard. Semeraro porównał jego śmierć do śmierci beatyfikowanego dziś ks. Streicha. „Tradycja głosi, że został on zamordowany u stóp ołtarza, podczas odprawiania Mszy św., podobnie jak stało się to po wielu wiekach w przypadku Stanisława Streicha” – powiedział.
Być dobrym pasterzem
Nawiązując do słów Ewangelii o dobrym pasterzu, kard. Semeraro podkreślił, że „Oddanie życia jest wyrazem tej miłości, która +nie może być większa+ i która staje się konkretnie troską o drugiego, opieką nad nim, poświęcaniem się dla niego, aż do najwyższego daru z własnego życia”. Dodał, że jest to „sedno misterium paschalnego, pełne znaczenie krzyża Chrystusa”.
Jak zauważył, obraz dobrego pasterza, którym posłużył się Jezus, nadaje decydujące znaczenie postaci i świadectwu nowego Błogosławionego. „W swoim kapłańskim i duszpasterskim zaangażowaniu ks. Streich obrał Jezusa za wzór do naśladowania. Był człowiekiem, który kochał życie, przeżywał je z prostotą i godnością, a przede wszystkim poświęcał je z radosnym sercem na rzecz powierzonych mu wspólnot. To usposobienie i determinacja ducha znalazło swoją pełną realizację w jego poświęceniu samego siebie” – powiedział. Zacytował też słowa Leona Wielkiego, o tym, że „Kościół nie jest osłabiany przez prześladowania, przeciwnie, jest przez nie umacniany”.
Przeciwstawiać się złu poprzez dobro
„Swoją beatyfikacją, która odbywa się w kontekście Roku Jubileuszowego poświęconego nadziei, bł. Stanisław Streich uczy nas, że tam, gdzie zło jest najbardziej odczuwalne, możemy bardziej szukać Boga i Jego miłości” – mówił prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Podkreślił, że w ten sposób zło nie jest już sprzeciwem, ale okazją do odnowionego aktu wiary. „Przeżywanie w sposób chrześcijański codziennych trudności oznacza przeciwstawianie się złu poprzez dobro: dobro miłości i daru z siebie, dobro przebaczenia i modlitwy” – wskazał.
„Ofiara, którą z własnego życia złożył błogosławiony ksiądz Streich jest zatem wezwaniem do przeżywania naszych wzajemnych relacji poprzez +Przyjmowanie drugiej osoby+, z jej potrzebami i trudnościami, nawet jeśli wiąże się to z wysiłkiem miłosierdzia” – powiedział. „Ilekroć przyjmujemy siebie nawzajem, ilekroć odkładamy na bok nieufność i strach, i jesteśmy gotowi osobiście zapłacić za dobro innych, stajemy się +dobrymi pasterzami+, tak jak Jezus Chrystus był dobrym
pasterzem naszego życia, a nasz nowy Błogosławiony stał się Jego wiernym obrazem” – dodał.
Żyć jako apostołowie i misjonarze
W dalszej części homilii zwrócił się do kapłanów. „Wiemy, że nasze czasy są niekiedy wrogie głoszeniu Ewangelii. Dlatego jesteśmy powołani do życia jako apostołowie i misjonarze, nie w odległych krajach, ale w naszej Europie, tradycyjnie katolickiej od starożytności” – powiedział. „Mamy za zadanie na nowo głosić orędzie Chrystusa, tak aby przemawiało ono do współczesnych ludzi” – wskazał. Zachęcił do „kreatywności i odwagi, wolności i wielkoduszności, aby wyjść na poszukiwanie tych, którzy również dziś tak bardzo potrzebują Chrystusa i Jego słów prawdy”.
Na zakończenie homilii kard. Semeraro podziękował abp. Stanisławowi Gądeckiemu, metropolicie poznańskiemu w latach 2002–2025, który zainicjował działania związane z beatyfikacją ks. Streicha i doprowadził je do końca. Wyraził również wdzięczność abp. Zbigniewowi Zielińskiemu, który w tym roku rozpoczął swoją posługę pasterską w archidiecezji poznańskiej. „Teraz, gdy Stanisław Streich jest błogosławionym, ten Kościół wie, że ma w nim przyjaciela Boga, któremu może powierzać wasze troski i niepokoje, swoje pragnienia i potrzeby. Módlcie się do niego za swoje rodziny i bliskich” – zachęcił kard. Semeraro zebranych na placu przed archikatedrą poznańską. „Prośmy Go wspólnie, aby mówił do serca Boga o naszym pragnieniu pokoju dla całego świata i pokoju u bram naszej Europy” – dodał.
Mszę św. pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych koncelebrowali: metropolita poznański abp Zbigniew Zieliński i jego poprzednik abp Stanisław Gądecki, a także kard. Stanisław Dziwisz; abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; abp Wojciech Polak, prymas Polski; abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski; abp Adam Szal, metropolita przemyski; bp Damian Bryl, biskup kaliski; biskup sosnowiecki Artur Ważny; poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak oraz biskup pomocniczy senior Zdzisław Fortuniak. Uroczystości były transmitowane przez TVP3, Telewizję TRWAM, Radio Maryja i Radio Emaus. Podczas beatyfikacji został odsłonięty obraz beatyfikacyjny autorstwa Andrzeja Karpińskiego. Kapłan został na nim przedstawiony z palmą męczeństwa – znakiem rozpoznawczym męczenników za wiarę.
BP KEP