Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” spełnia funkcje pomnika, który przypomina w bardzo żywy sposób o Janie Pawle II, o jego nauczaniu, ale także o jego priorytetach, a jednym z nich była bardzo konkretna inwestycja w młodzież – mówił abp Adrian Galbas SAC, metropolita warszawski i przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, podczas śniadania prasowego, które odbyło się 27 maja br. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski z okazji 25-lecia działalności Fundacji.
Na początku spotkania rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ przypomniał, że idea Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest owocem wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce w 1999 roku. Wskazał również na trzy główne cele Fundacji. „Fundacja ma na celu wspierać rozwój kultury i mediów w Polsce, dawać szanse edukacyjne dzieciom i młodzieży z małych miast i wiosek oraz pomagać w propagowaniu nauczania św. Jana Pawła II” – wskazał Rzecznik Episkopatu.
Fundacja przykładem dalekowzroczności biskupów
Abp Galbas zwrócił uwagę, że Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest przykładem dalekowzroczności biskupów sprzed 25 lat. Wskazał, że przed ćwierćwieczem kilku biskupów wyszło z propozycją, aby pieniądze, które zostały po pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Polski, zainwestować w ten sposób, by służyły one całemu Kościołowi. „Podjęcie tej decyzji wymagało daru proroctwa. Myślę o tym z dużą wdzięcznością wobec moich braci biskupów za ich dalekowzroczność i mądrość. Musimy uczyć się w Kościele, by otwierać się na dar proroctwa i umieć podejmować decyzje dalekowzroczne” – podkreślił.
Metropolita Warszawski zaznaczył, że FDNT jest pomnikiem Jana Pawła II, co do którego nie było do tej pory krytyki. „Fundacja spełnia funkcje pomnika. On nam przypomina o Janie Pawle, ale w bardzo żywy sposób. Przypomina nam o jego nauczaniu, ale także o jego priorytetach, a jednym z nich była bardzo konkretna inwestycja w młodzież. Ten pomnik jest również bardzo dużym skoncentrowaniem na dobru. Jest on żywym pomnikiem dobra. Kojarzy się on z Kościołem, który potrafi robić dobre rzeczy” – przyznał.
Hierarcha zauważył, że Fundacja jest także przykładem bardzo dobrego i solidnego współdziałania osób duchownych i świeckich. „Od samego początku byli w nią zaangażowani zarówno biskupi, jak i księża oraz osoby świeckie” – wskazał.
Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski zaznaczył, że decyzja o powstaniu Fundacji została podjęta w ostatnim dniu pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny w 1999 roku, w Krakowie na Wawelu.
Pomnik najdroższy sercu Jana Pawła II
Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. Dariusz Kowalczyk podkreślił, że pomysł założenia Fundacji został pobłogosławiony przez biskupów polskich. Dodał, że pomysł spodobał się samemu Janowi Pawłowi II, który stwierdził, że jest to pomnik najdroższy jego sercu.
W czasie spotkania zostały zaprezentowane dwie publikacje: Jesteście moją nadzieją. Geneza i rozwój Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz wydanie specjalne Biuletynu Fundacji „Do Dzieła” datowane na 19 lipca 2025 roku.
Centralne obchody 25-lecia Fundacji
Ks. Łukasz Nycz, członek Zarządu FDNT, przedstawił program centralnych obchodów 25-lecia Fundacji, które odbędą się 19 lipca br. na Jasnej Górze. Mszy Świętej o godz. 11 na Jasnogórskim Szczycie będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. O godz. 19.30 odbędzie się koncert Chóru i Orkiestry Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Bazylice Jasnogórskiej. Obchody zakończy modlitwa Apelem Jasnogórskim.
Na zakończenie śniadania prasowego Rzecznik Episkopatu zauważył, że Fundacja „jest przykładem tego, jak można dobrze wykonać rzeczy dobre, jak można tworzyć współnotę, jak można udrożnić kanał współpracy między duchownymi i świeckicmi".
Abp Adrian Galbas SAC zachęcił dziennikarzy do relacjonowania wydarzeń związanych z 25-leciem Fundacji oraz z samą działalnością Fundacji.
BP KEP