Kościół powszechny w tym roku przeżywa 1700 lat od Soboru, który wyznał wiarę Boga Trójjedynego – przypomniał bp Marek Marczak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, 6 lipca w kościele ewangelicko-augsburskim w Mrągowie, gdzie miało miejsce Centralne Nabożeństwo Jubileuszowe z okazji 500-lat Reformacji na Mazurach. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich.
Uroczystemu nabożeństwu w kościele ewangelicko-augsburskim w Mrągowie przewodniczył bp Paweł Hause, biskup Diecezji Mazurskiej. Wzięli w nim udział członkowie Parafii Diecezji Mazurskiej oraz zaproszeni goście, wśród nich przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich.
Reprezentujący Kościół katolicki w Polsce sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak w swoim wystąpieniu podkreślił, że to co łączy chrześcijan to wyznawanie Trójjedynego Boga. Podkreślił, że w tym roku przypada 1700. rocznica Soboru Nicejskiego. Pamiątką po jego obradach, które odbyły się w Nicei (dzisiaj Iznik w Turcji) w 325 roku jest Credo nazywane nicejskim, które odmawiamy w kościołach w każdą niedzielę.
„Ludzie, którzy wyznają tę wiarę po drodze wielokrotnie zaczęli iść różnymi drogami tworząc różne wspólnoty chrześcijańskie, ale ta wiara Trójjedynego Boga nam pozostała. I mimo, że w różny sposób jesteśmy między sobą poróżnieni czy wręcz podzieleni, to są takie momenty, takie słowa, ta sama wiara, która nas głęboko łączy” – powiedział bp Marczak w swoim wystąpieniu.
BP KEP
Ekumeniczne słowa pozdrowienia z okazji 500-lecia Reformacji na Mazurach przekazał bp Marek Marczak, sekretarz generalny @EpiskopatNews. Hierarcha uwydatnił źródło wspólnej wiary mimo podziałów w kontekście wspólnego jubileuszu 1700-lecia Soboru Nicejskiego pic.twitter.com/1xht2doZjb
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) July 6, 2025