Najnowsze „L’Osservatore Romano”: pierwsze tygodnie nowego Papieża

W nowym numerze papieskiego miesięcznika „L’Osservatore Romano” znajdują się informacje o licznych wydarzeniach z udziałem Leona XIV, w trakcie pierwszych tygodni pontyfikatu. Tradycyjnie można znaleźć również najważniejsze papieskie przemówienia przetłumaczone na język polski.

dodane 11.07.2025 09:27

Leon XIV jest Papieżem internetu. Korzysta z mediów społecznościowych. Jego profile, podobnie jak profile mediów watykańskich, osiągają coraz większą liczbę followersów. O tym, jak ważną rolę do spełnienia mają media, mówił Papież na audiencji do przedstawicieli mediów zgromadzonych w Rzymie. „Komunikacja nie jest tylko przekazywaniem informacji, ale także tworzeniem kultury, środowisk ludzkich i cyfrowych, które stają się przestrzeniami dialogu i konfrontacji” - mówił Leon XIV.

Katedra Biskupa Rzymu

W niedzielę 25 maja Ojciec Święty uroczyście objął swoją katedrę, czyli Bazylikę Laterańską, matkę i głowę wszystkich kościołów, której historię przybliża najnowszy papieski miesięcznik. Jest ona naocznym znakiem początków chrystianizacji Rzymu i zachodniej cywilizacji.

W najnowszym numerze „L’Osservatore Romano” można również przeczytać o innych atrakcjach Watykanu, które warto zobaczyć szczególnie w Roku Jubileuszowym.

Liczne spotkania i audiencje

Pierwsze tygodnie nowego Papieża wypełnione były spotkaniami i audiencjami. Na przełomie maja i czerwca odbył się Jubileusz rodzin, dzieci, dziadków i osób starszych, który zgromadził ok. 70 tys. osób. W wydarzeniach jubileuszowych i audiencjach generalnych bierze udział wiele tysięcy uczestników.

Czciciel Matki Bożej i sportowiec

Nowy Papież jest wielkim czcicielem Maryi. Niedługo po wyborze udał się do sanktuarium w Genazzano, poświęconego Matce Bożej Dobrej Rady.

Ojciec Święty jest również tenisistą, miłośnikiem sportu. Przyjął na audiencji włoskiego tenisistę Jannika Sinnera, a 1 czerwca pozdrowił kolarzy biorących udział w Giro d'Italia, którzy po raz pierwszy przejechali przez Watykan.

Nowi błogosławieni

W najnowszym numerze obecna jest również relacja z beatyfikacji ks. Stanisława Streicha oraz s. Krzysztofy Klomfass i jej 14 towarzyszek, którym to uroczystościom 24 i 31 maja przewodniczył prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Apel Stolicy Apostolskiej w ONZ

Stolica Apostolska poprzez swojego przedstawiciela w ONZ apeluje o pilne działania na rzecz ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych oraz o rozbrojenie świata. Relacjonuje to w edytorialu dyrektor programowy mediów watykańskich Andrea Tornielli.

Święcenia diakonatu

Andrea Monda, redaktor naczelny „L’Osservatore Romano”, pisze o cichym darze z siebie jako mocy Kościoła, nawiązując do homilii Leona XIV podczas udzielania sakramentu święceń prezbiteratu diakonom diecezji rzymskiej.

Papieskie przesłanie od 45 lat w języku polskim

Numer kończy się tradycyjnie publikacją oficjalnych tłumaczeń tekstów papieskich.

„L’Osservatore Romano” po raz pierwszy ukazało się w 1861 r., a w języku polskim – z inicjatywy św. Jana Pawła II – pismo jest wydawane od 1980 r. W celu pozyskania wersji elektronicznej „L’Osservatore Romano” na terenie Polski należy zwracać się do własnej parafii.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Artur Hanula/ Vatican News

1 / 1