25 stycznia: VII Niedziela Słowa Bożego

Z ustanowienia papieża Franciszka, III niedziela zwykła obchodzona jest w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. W tym roku przypada ona 25 stycznia i będzie przeżywana pod hasłem: „Słowo Chrystusa niech mieszka w was” (Kol 3,16). Inicjatywa ta ma sprawić, aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego.

W odpowiedzi na decyzję papieża Franciszka, zespół Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Polsce, pod kierownictwem ks. prof. dr. hab. Henryka Witczyka, przygotował na najbliższą Niedzielę Słowa Bożego komentarze egzegetyczne do czytań z liturgii Słowa oraz adorację Najświętszego Sakramentu „w rytmie Słowa Bożego”. Materiały mogą być wykorzystane do osobistej medytacji, a także mogą służyć jako pomoc do przeprowadzenia kręgów biblijnych i spotkań w dynamice lectio divina w grupach parafialnych, w klasach szkolnych lub innych wspólnotach. Materiały znajdują się na stronie internetowej Dzieła Biblijnego: www.biblista.pl

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC przypomniał, że zmarły niedawno Papież zachęcał, aby w tę niedzielę, podczas liturgii, dokonać uroczystego wniesienia Pisma Świętego, uwydatnić głoszenie Słowa Bożego oraz tak przygotować homilie, by podkreślić cześć, jaką Kościół oddaje Słowu Pana.

„Odpowiedzialność za głoszenie Słowa Bożego podczas liturgii spoczywa na kapłanach i diakonach, wybranych w sposób szczególny do tej posługi. Nauczanie to zostało ostatnio przypomniane przez Papieża Leona XIV w Liście Apostolskim Wierność, która rodzi przyszłość: +Prezbiterzy są w Kościele i dla Kościoła sakramentalnym uobecnieniem Jezusa Chrystusa, Głowy i Pasterza. Głoszą autorytatywnie Jego słowo, powtarzają Jego znaki przebaczenia i daru zbawienia, zwłaszcza w sakramentach chrztu, pokuty oraz Eucharystii, dzielą Jego pełną miłości troskę aż do całkowitego złożenia daru z siebie za owczarnię, którą gromadzą w jedno i prowadzą do Ojca przez Chrystusa w Duchu Świętym+” – zaznaczył abp Wojda.

Poprzez ten Dzień, „Papież pragnął uwrażliwić cały Kościół na fundamentalną rolę głoszenia Słowa Bożego w liturgii, a także podkreślić ważność codziennej duchowej lektury Pisma Świętego” – podkreśla ks. prof. Witczyk we wprowadzeniu do materiałów na Niedzielę Słowa Bożego 2026.

Ks. prof. Witczyk przyznał, że ideę, którą wyraża Niedziela Słowa Bożego, od wielu lat Kościół w Polsce realizuje za sprawą Tygodnia Biblijnego oraz Narodowego Czytania Pisma Świętego. „Te dwie inicjatywy są realnym owocem Nadzwyczajnego Synodu Biskupów z roku 2008, którego zasadniczym przedmiotem refleksji było +Słowo Boże w życiu i misji Kościoła+. Stawiają one za cel codzienną formację wierzących w oparciu o Objawienie zawarte w Piśmie Świętym. W ten sposób celebrowana w Kościele powszechnym Niedziela Słowa Bożego oraz obchodzony w polskim kontekście Tydzień Biblijny mają to samo dążenie. Zasadniczo jest nim zachęcanie chrześcijan do codziennego karmienia się Słowem Bożym poprzez lekturę wybranej księgi Pisma Świętego, aby relacja ze Słowem prowadziła do pogłębionej modlitwy osobistej, kształtowała sumienie (rachunek sumienia) i inspirowała do eklezjotwórczego zaangażowania w działalność Kościoła na kanwie programu duszpasterskiego” – wskazał przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

BP KEP

Materiały na VII Niedzielę Słowa Bożego (25 stycznia)

Plakat

 

« 1 »