Jak powiedział abp. Gądecki „cel naszej naszej wizyty miał charakter eklezjalny. Nie chwieliśmy łączyć tej wizyty z polityką czy nawet tylko z pomocą humanitarną. Chcieliśmy w myśl słów św. Pawła <<Tak więc, gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki…>> (1Kor 12,26), polecić Bogu naszych Braci i Siostry Chrześcijan i dodać im nadziei. zobaczyliśmy tu bardzo smutny obraz wojny. Jednak pomimo tej tragedii wiedzieliśmy wielki entuzjazm wiary. Modliliśmy się za tych, którzy zginęli oraz za tych, którzy cierpią. Dzięki papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie, od ostatniego Dnia z Kościołem Prześladowanym przekazano od naszych Rodaków w Polsce 4,2 mln złoty. Modliliśmy się tutaj w Syrii również za darczyńców i przywozimy podziękowania od obdarowanych”.

Wizyta w Syrii Przewodniczącego polskiego episkopatu wpisuje się w apel papieża Franciszka o modlitwę i pokój. Jest odpowiedzią na apel patriarchów Grzegorza III Lahama oraz Louisa Raphaela I Sako z Iraku o modlitwę i post podczas Wielkiego Postu w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie.

„Dar wspólnej modlitwy jest największym skarbem chrześcijan różnych obrządków. Modliliśmy się o pokój na całym świecie, a szczególnie w Syrii. Tam są nasi Bracia i Siostry w wierze. Oni błagają o pokój. Widzieliśmy dramaty rodzin, łzy, ból i zniszczenia” – powiedział ks. Cisło.

Wizyta przewodniczącego episkopatu Polski w Syrii, na zaproszenie Patriarchy Grzegorza III Lahama trwała od 17 do 22 lutego. Była okazją do odwiedzenia wspólnot chrześcijańskich w Maluli, Saydnaya oraz w Damaszku.