„Solidarność społeczna” będzie kolejnym tematem spotkania inicjowanego przez „Civitas Christiana” z cyklu „W nowy czas z bł. Stefanem kard. Wyszyńskim”. Modlitwa o kanonizację i konferencja z rozważaniami społecznymi odbędą się w poniedziałek, 28 kwietnia br., we Włocławku.
To już czwarte spotkanie (po Warszawie, Lublinie i Koszalinie) oparte na tekstach kard. Wyszyńskiego zawartych w książce „Miłość i sprawiedliwość społeczna”. Rozważane są trzy zasady ogólne – dobra wspólnego, prymatu osoby i solidarności – stanowiące równocześnie podstawę uprawnień i obowiązków społecznych, uważanych przez bł. Prymasa za podstawowe w procesie kształtowania porządku społecznego.
Program regionalnych spotkań obejmuje Mszę świętą w intencji kanonizacji Prymasa Wyszyńskiego, konferencję z udziałem Anny Rastawickiej świadka życia i posługi Błogosławionego oraz przedstawicieli Stowarzyszenia z rozważaniami dotyczącymi katolickiej nauki społecznej.
Spotkania odbywają się każdego 28 dnia miesiąca. Mają charakter otwarty. Zaproszeni są na nie wszyscy, którzy chcą poznać i „spotkać się” z tym wielkim kapłanem i Polakiem.
„Solidarność, czyli miłość społeczna w nauczaniu Prymasa Wyszyńskiego” to temat, który przedstawi Anna Rastawicka. Natomiast przedstawiciele „Civitas Christiana” opowiedzą o „Solidarności jako zasadzie życia społecznego” i o tym, by z odwagą podejmować dziedzictwo bł. Stefana kard. Wyszyńskiego. Konferencja rozpocznie się o godz. 14.30 w auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Włocławskiej. Natomiast Msza św. o rychłą kanonizację kard. Stefana Wyszyńskiego pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odbędzie się o godz. 12.00 we włocławskiej katedrze.
Włocławek to dla ks. Stefana Wyszyńskiego szczególnie ważne miasto. Bezpośrednio związany był z nim przez prawie 30 lat. Przez pierwsze trzy lata pobytu uczył się w Liceum im. Piusa X (Niższym Seminarium Duchownym). W czerwcu 1924 r. ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym i we włocławskiej katedrze, 3 sierpnia 1924 r., otrzymał święcenia prezbiteratu. Obszarem działalności ks. Wyszyńskiego było głównie seminarium duchowne, gdzie do wybuchu II wojny światowej wykładał socjologię, ekonomię oraz prawo kanoniczne. Dzięki jego staraniom seminarium po wojnie wznowiło swą działalność. Krótko pełnił w nim również funkcję rektora.
Odrębną sferą działalności ks. Wyszyńskiego we Włocławku była praca redakcyjna. Rozpoczął ją już podczas studiów w seminarium, współredagując w latach 1921–1923 „Przedświt”, kwartalnik wydawany przez kleryków. W latach 1924–1925 należał do kolegium redakcyjnego dziennika „Słowo Kujawskie”, na łamach którego systematycznie publikował, a od 1926 r. – do redakcji „Charitas Christi” – miesięcznika Stowarzyszenia Księży Charystów Diecezji Włocławskiej. Pełnił funkcję redaktora naczelnego „Ateneum Kapłańskiego” (1932–1939), na łamach którego wzywał do reform społecznych.
Tuż po wojnie rozpoczął starania o wydawanie pisma dla rodzin katolickich, którego pierwszy numer ukazał się we wrześniu 1945 r. Nadając czasopismu tytuł „Ład Boży” (dziś ukazuje się jako włocławska edycja „Przewodnika Katolickiego”), ks. Wyszyński zarysował jego charakter, określając go dokładnie w 45 artykułach stanowiących cykl pt. „Ład w myślach”.
Profesor z seminarium włocławskiego był jednym z najlepiej wykształconych w Polsce księży w zakresie katolickiej nauki społecznej. Potrafił też trafnie odczytać zagrożenia komunizmu dla polskiej państwowości oraz dla Kościoła.
Podczas jednej z wizyt prymas August Hlond miał okazję wysłuchać wykładu ks. prof. Wyszyńskiego na tematy społeczne. Wkrótce po tym zaproponował mu udział w pracach Rady Społecznej przy prymasie Polski. W 1946 r. prymas Hlond zaproponował jego kandydaturę Piusowi XII na wakujące stanowisko biskupa lubelskiego, a potem wskazał go na swego następcę.
Poprzez regionalne spotkania, „Civitas Christiana” przygotowuje się do obchodzonego po raz pierwszy w tym roku, 28 maja – w dzień liturgicznego wspomnienia Prymasa Wyszyńskiego, święta patronalnego.
Spotkania i samo święto mają być okazją do szczególnej wdzięczności za życie Prymasa Tysiąclecia, jego służbę Kościołowi i narodowi oraz zachętą do modlitwy o jego kanonizację.
Misją Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” jest upowszechnianie moralnego i religijnego aspektu życia społecznego, gospodarczego i politycznego, opartego na chrześcijańskiej koncepcji człowieka i społeczeństwa.
Kard. Stefan Wyszyński jest patronem organizacji od 2013 r.
Izabela Tyras/ KSCCh