Watykan w ONZ: zakaz broni masowego rażenia, też konwencjonalnej

Produkcji i stosowaniu broni masowego rażenia Stolica Apostolska wciąż się zdecydowanie sprzeciwia. Przypomniał o tym 23 sierpnia jej stały obserwator przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku na otwartej debacie Rady Bezpieczeństwa. Abp Bernardito Auza zwrócił uwagę, że udało się osiągnąć porozumienia i konwencje w sprawie zakazu broni chemicznej i biologicznej czy nierozprzestrzeniania broni atomowej. Ludzie jednak nadal wymyślają coraz to nowe sposoby, by się wzajemnie wyniszczać.

Informacje KEP

dodane 24.08.2016 16:47

„Broń konwencjonalna staje się coraz mniej «konwencjonalna», kiedy postępy techniki zwiększają jej siłę niszczycielską, podnosząc ją do poziomu broni masowej zagłady – powiedział watykański przedstawiciel w ONZ. – Dlatego Stolica Apostolska zaleca, by dyskusje nad bronią masowego rażenia wyszły poza tradycyjne kategorie broni nuklearnej, chemicznej, biologicznej i radiologicznej. Winny one objąć niszczycielską moc broni konwencjonalnej, używanej do popełniania zbrodni wojennych i przeciw ludzkości”.

„Siły zbrojne, rebelianci, terroryści i grupy ekstremistyczne częściej stosują coraz potężniejszą broń konwencjonalną” – zauważył abp Auza. Zwrócił uwagę, że z jej użyciem niszczy się na naszych oczach szkoły, szpitale czy inne struktury cywilne. „Dziesiątki milionów uchodźców i wysiedleńców apelują dziś do tej izby: Musimy uciekać albo ginąć w naszych miastach całkowicie niszczonych wcale nie środkami nuklearnymi, chemicznymi czy biologicznymi, ale potężną bronią konwencjonalną” – powiedział watykański przedstawiciel w oenzetowskiej Radzie Bezpieczeństwa. Przypomniał, że Stolica Apostolska w tej izbie i na innych forach ciągle wzywa kraje produkujące broń do ścisłego ograniczania jej sprzedaży do niespokojnych regionów świata, gdzie pogłębia ona konflikty, trafiając w niewłaściwe ręce.

ak/ rv

 

Powered by WPeMatico

1 / 1