Abp Bronisław Dąbrowski - mąż stanu, który o innych mówił wyłącznie dobrze

Jedna z największych postaci Kościoła w epoce powojennej, intelektualista, dyplomata, mediator, ale również ojciec, wprowadzający klimat pogody ducha i radości – tak o śp. abp. Bronisławie Dąbrowskim mówili uczestnicy konferencji „Abp Bronisław Dąbrowski – emisariusz Prymasa Tysiąclecia,  orionista, duszpasterz”. Spotkanie zostało zorganizowane 7 listopada w Warszawie z okazji obchodów 100-lecia urodzin wieloletniego sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Informacje KEP

dodane 07.11.2017 13:29

Kiedy jako młody ksiądz chciał wyjechać na misję do Ameryki Południowej, usłyszał od założyciela Zgromadzenia Zakonnego Małego Dzieła Boskiej Opatrzności (Orioniści), do którego należał, żyjącego wówczas św. Alojzego Orione – Twoja misja jest w Polsce. – to wydarzenie przypomniał ks. Flavio Peloso, były generał orionistów podczas konferencji poświęconej abp. Bronisławowi Dąbrowskiemu.

Podczas spotkania zorganizowanego z okazji obchodów 100-lecia urodzin emisariusza i przyjaciela Prymasa Tysiąclecia o abp. Dąbrowskim mówili historycy i świadkowie jego życia. Zaprezentowano również film "Misja w Warszawie" poświęcony tej postaci.

- Abp Dąbrowski zawsze stał po stronie społeczeństwa i zawsze walczył o to, by społeczeństwo było po stronie Kościoła – mówił Peter Raina podczas spotkania w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Prof. Jan Żaryn, odnosząc się do tych słów, mówił, że abp Bronisław Dąbrowski był więcej niż ze społeczeństwem, bo był z narodem. Nazwał go też polskim intelektualistą. To m.in. dzięki niemu - jak wyjaśniał - ówczesna Konferencja Episkopatu Polski zachowała suwerenność intelektualną wobec komunistycznej władzy.

Prof. Antoni Dudek dodawał, że abp Dąbrowski realizował w negocjacjach z władzami PRL strategię, której architektem był kard. Stefan Wyszyński, strategię pragmatycznego oporu. Podkreślił, że abp Dąbrowski był znakomitym dyplomatą i negocjatorem pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, bronił również wobec władz PRL biskupów i księży działających w opozycji. - Był jedną z najwybitniejszych postaci Kościoła w epoce powojennej - powiedział. Podkreślał jego przenikliwość i zrozumienie wydarzeń, które współtworzył.

- On kochał ludzi - mówiła natomiast dr Katarzyna Grabska, zwracając uwagę na wielką kulturę osobistą,  delikatność i empatię abp. Dąbrowskiego. - Był wielkim dyplomatą, który łączył, a nie dzielił - dodawała. Zapytana o relację z Solidarnością odpowiedziała, że organizował pomoc internowanym i ich rodzinom, pomagał. Mówiła też, że zawsze miał na względzie dobro człowieka.

- Wprowadzał klimat pogody ducha, radości i otwartości. Był jak ojciec – wspominała w drugiej części spotkania s. Józefina Klimczak, która znała abp. Dąbrowskiego osobiście. - Był człowiekiem zaufania. Można było do niego przyjść zawsze - podkreślał ks. Stanisław Pawlina, osobisty kapelan abp. Dąbrowskiego. Dodawał, że nie przywiązywał się do żadnej rzeczy. - Mówił do mnie: Stanisław, im więcej rozdamy, tym więcej otrzymamy - wspominał. Podkreślał jego delikatność i wdzięczność za wszystko.

– Bardzo mnie wspierał – mówiła natomiast dr Anna Gręziak, która będąc jego lekarzem, miała w nim również przyjaciela. - Ojciec - jak go wiele osób nazywało - mówił o innych wyłącznie dobrze - wspominała. S. Krystyna Dębowska opowiedziała m.in. o pomocy, jakiej udzielał abp Dąbrowski zakonom żeńskim. -  Do Wydziału Spraw Zakonnych wpływało codziennie kilkadziesiąt listów z prośbami z zakonów o pomoc. Arcybiskup był prawdziwym opiekunem zgromadzeń - mówiła. - Mimo wszystkich napięć związanych z jego posługą, Arcybiskup zachowywał pokój - dodawała.

>>Transmisja z konferencji (SalveTV)

Abp Bronisław Dąbrowski urodził się 2 listopada 1917 r. w Grodźcu koło Konina. W 1935 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Orionistów w Zduńskiej Woli. W 1943 r. ukończył konspiracyjne studia na Wydziale Pedagogicznym w Warszawie. Po Powstaniu Warszawskim został wywieziony do obozu pracy w Bittinheim koło Dachau. W 1945 r. wrócił do Polski, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Był m.in. organizatorem domu opieki dla sierot wojennych w Izbicy Kujawskiej, a w Warszawie w latach 1949-1954 kierował prowadzoną przez orionistów bursą dla chłopców. Decyzją kard. Stefana Wyszyńskiego wiele lat kierował Wydziałem Spraw Zakonnych przy Sekretariacie Prymasa Polski, a w 1950 r. objął dodatkowo stanowisko dyrektora Biura Sekretariatu Episkopatu. W 1961 r. papież Jan XXIII mianował go biskupem pomocniczym warszawskim. W lutym 1969 r. został wybrany przez Konferencję Episkopatu sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Stanowisko to pełnił prawie ćwierć wieku, do chwili przejścia na emeryturę w 1993 r. Jako sekretarz generalny Episkopatu abp Dąbrowski należał do najbliższych współpracowników kard. Wyszyńskiego, a następnie kard. Glempa. Przez wiele lat przewodniczył delegacji Konferencji Episkopatu ds. Stosunków z Rządem PRL. Odegrał ważną rolę w rozmowach przygotowujących obrady Okrągłego Stołu. W 1982 r. papież Jan Paweł II podniósł go do godności arcybiskupa.

Zmarł 25 grudnia 1997 r. w Warszawie. W roku 2017 przypada zatem również 20-lecie śmierci hierarchy.

BPKEP

Zobacz też: >>Fotorelacja z konferencji w Sekretariacie KEP Abp Bronisław Dąbrowski >>Zdjęcia archiwalne Abp Bronisław Dąbrowski (1917-1997) - sekretarz generalny KEP w czasach komunizmu >>Obchody 100-lecia abp. Dąbrowskiego w Grodźcu Obchody 100-lecia urodzin śp. abp. Bronisława Dąbrowskiego, Grodziec, 11 VI 2017 >>"Brama Nieba" w Brańszczyku w 100-lecie urodzin abp. Bronisława Dąbrowskiego "Brama Nieba" w 100-lecie urodzin śp. abp. Bronisława Dąbrowskiego, 26 VIII 2017 >>Film o abp. Bronisławie Dąbrowskim Posłuchaj:

 

1 / 1