Rozpoczął się Tydzień Misyjny (23-29 października 2022)

Światowy Dzień Misyjny obchodzony w przedostatnią niedzielę października (w tym roku 23 października) rozpoczął w Polsce cały Tydzień Misyjny. W tym czasie organizowane są wydarzenia uwrażliwiające na potrzeby misji oraz przypominające o powszechnym powołaniu do głoszenia Ewangelii. Papieskie Dzieła Misyjne przygotowały na ten czas specjalne materiały upowszechniające wiedzę na temat misji. 

Informacje KEP

dodane 24.10.2022 03:14

Na mocy sakramentu chrztu wszyscy jesteśmy misjonarzami, co przypomniał papież Jan Paweł II w encyklice Redemptoris missio – podkreślił bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, zapowiadając 96. Światowy Dzień Misyjny i Tydzień Misyjny. Bp Piotrowski zwrócił uwagę, że październik jest miesiącem Maryjnym, ale także misyjnym. Zauważył, że Pan Jezus posyłając apostołów zlecił im przede wszystkim świadectwo wiary, które wynika z głoszonej Dobrej Nowiny. „Należy pamiętać o nakazie misyjnym z Ewangelii św. Mateusza: +Idźcie i nauczajcie wszystkie narody w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego+. W nim zawiera się cała teologia tego polecenia. Kościół wierny poleceniu Chrystusa głosi Ewangelię i nie przestaje jej głosi w XXI wieku. Jest dziełem całego Kościoła i wszystkich ochrzczonych” – zaznaczył.

O tym, że osoba Jezusa musi być zawsze w centrum świadectwa i aktywności ewangelizacyjnej przypomniał na Jasnej Górze, 23 października wieczorem, podczas Apelu Jasnogórskiego, ks. Maciej Będziński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Zawierzył on Matce Bożej Jasnogórskiej sprawy misji i misjonarzy. - Uczymy się od Ciebie jak nieść Chrystusa na rękach i jak go wpierw przyjmować sercem - powiedział w rozważaniu apelowym, podkreślając, że „bez modlitwy i zawierzenia nic nie zdołamy uczynić”.

>>Materiały prasowe 

>>Papieskie Dzieła Misyjne

Dzieła Misyjne powstały na początku XIX wieku. W latach dwudziestych XX w. zostały uznane za „papieskie” i zajmują dziś centralne miejsce we współpracy misyjnej. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień. W tym roku obchodzony jest po raz 96.

Z okazji Światowego Dnia Misyjnego wydawane są orędzia misyjne. Ukazują się regularnie od pontyfikatu Pawła VI.

Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Projekty sfinansowane przez Papieskie Dzieła Misyjne (PDRW) z Polski w roku 2022 Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w roku 2022 sfinansowały projekty na kwotę 1 024 202,71 USD, z czego 805 153,97 USD przeznaczono na projekty w krajach kontynentu afrykańskiego i azjatyckiego, a 219 048,74 USD na pomoc w utrzymaniu domów studenckich w Rzymie dla kleryków misyjnych i sióstr zakonnych. Całkowita kwota przeznaczona na projekty realizowane w Afryce (Burundi i Liberia) wynosiła 621 335,74 USD.

PDM/ BP KEP

1 / 1