W Santiago de Compostela odbyło się spotkanie sekcji ds. młodych CCEE – Młodzi świadkowie Chrystusa w dzisiejszej Europie

W niedzielę, 22 września br., w Santiago de Compostela, zakończyło się spotkanie komisji ds. młodych Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), w którym wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli poszczególnych episkopatów z większości krajów Europy. W skład komisji wchodzą sekcje duszpasterstwa młodzieży, duszpasterstwa akademickie oraz duszpasterstwa powołań. Spotkaniu przewodniczyli abp Gintaras Grusas, przewodniczący CCEE, oraz bp Claudio Giuliodori, przewodniczący komisji ds. młodych.

dodane 23.09.2024 14:32

Podczas spotkania Konferencję Episkopatu Polski reprezentowali bp Andrzej Przybylski oraz bp Adam Bab. Ponadto w spotkaniu wzięli udział: s. Anna Juźwiak AP, ks. Michał Pabiańczyk, ks. Krzysztof Porosło oraz ks. Tomasz Koprianiuk.  

W ramach wykładów oraz spotkań w grupach rozważano aktualną sytuację społeczną, kulturową i religijną młodych Europejczyków. Był to też czas wymiany doświadczeń w pracy duszpasterskiej z młodymi. Spotkanie zakończyło się wydaniem wspólnego dokumentu, który stanowi wkład komisji do zbliżającego się synodu w Rzymie.

W swoim przesłaniu na synod, uczestnicy spotkania w Santiago de Compostela zwrócili uwagę na kształtowanie wśród młodych postawy synodalności, jeszcze większego włączenia młodzieży w życie Kościoła poprzez słuchanie ich głosu, wczucia się w mentalność i język młodzieży oraz stworzenia dla nich przestrzeni spotkania i działania. Młodzi nie mogą być jedynie odbiorcami propozycji duszpasterskich Kościoła, ale chcą być ich podmiotami i współtwórcami. Szczególnym miejscem spotkania Kościoła z młodymi jest przestrzeń wirtualna, która jest miejscem do pilnego i mądrego zagospodarowania dla ewangelizacji młodych. Żyjąc we współczesnym świecie, młodzi poszukują integralnej formacji, pragną jeszcze głębszego zrozumienia Eucharystii, praktyk religijnych oraz charyzmatów i posług w Kościele.

Podczas spotkania zwrócono także uwagę na konieczność dialogu między życiem młodych a propozycjami duszpasterskimi. W tym dialogu ważne jest, aby do duszpasterstwa włączyć te przestrzenie, w których młodzi już funkcjonują i żyją we współczesnym świecie, tj. kultura, media, sport, spotkania integracyjne i budowanie wspólnot młodzieżowych. W ramach sekcji ds. powołań zauważono konieczność odbudowania właściwego środowiska dla powołań kapłańskich i zakonnych oraz jedności działań w kościołach lokalnych dla wspólnego towarzyszenia młodzieży w odkrywaniu powołania. 

bp Andrzej Przybylski
delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań

 

1 / 1