Abp Kupny o obchodach 60. rocznicy listu biskupów polskich do niemieckich (rozmowa KAI)

Pojednanie jest wciąż naszym zadaniem – powiedział abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i zastępca Przewodniczącego KEP, w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. W opublikowanej w serwisie KAI 21 lutego rozmowie zaprezentował on m.in. program międzynarodowych obchodów 60. rocznicy powstania listu biskupów polskich do niemieckich.

dodane 21.02.2025 14:13

 Obchody 60. rocznicy powstania historycznego listu biskupów polskich do niemieckich ze słowami „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” będą trwać przez cały rok 2025. Rozpocznie je 29 kwietnia międzynarodowa konferencja naukowa na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, skoncentrowana wokół tego orędzia. Jak zapowiedział w rozmowie z KAI abp Józef Kupny, zostanie tam pokazana wystawa, prezentująca zachowane dokumenty, osobę głównego autora listu - kardynała Bolesława Kominka i cały kontekst powstania listu. „Podczas konferencji planowana jest Msza Święta u grobu Świętego Jana Pawła II, którą celebrować będą polscy biskupi wraz z niemieckimi” – powiedział abp Kupny. Jak podkreślił, konferencja jest przygotowywana wspólnie ze stroną niemiecką. Będzie w niej uczestniczyć również ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, jak i ambasador Niemiec.  

Wystawa, która będzie towarzyszyć konferencji w Rzymie, zostanie następnie przeniesiona do Kolonii w Niemczech. Trafi ona też m.in. do Warszawy.

Centralne uroczystości 60. rocznicy orędzia odbędą się 18 listopada br. we Wrocławiu z  udziałem przedstawicieli episkopatów Polski i Niemiec. Głównym punktem obchodów  będzie wspólna modlitwa o pojednanie i o pokój. „Towarzyszyć temu będzie konferencja, podczas której chcemy wysłuchać głosów ekspertów niemieckich  i oczywiście polskich. Przedstawione zostanie spojrzenie z obu stron” – powiedział abp Kupny w rozmowie z KAI. Jak poinformował, podczas głównych obchodów rocznicy, przedstawiciele biskupów polskich i niemieckich złożą kwiaty pod pomnikiem kard. Bolesława Kominka na Ostrowiu Tumskim, wezmą też udział w sesji i wspólnej modlitwie w archikatedrze wrocławskiej. „Obchody są okazją by podkreślić wartość, aktualność i potrzebę procesu pojednania. Szczególnie teraz, w kontekście wojny na Ukrainie jak i innych konfliktów. Chcemy pokazać, że idea pojednania jest wciąż aktualna i potrzebna oraz, że to ona stoi w istocie u podstaw budowania zjednoczonej Europy” – powiedział w rozmowie z KAI abp Kupny.

Metropolita Wrocławski odpowiedział też m.in. na pytania o dialog z Komisją Wspólną Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski w kontekście nauki religii w szkole. Pełny tekst wywiadu został opublikowany 21 lutego w serwisie KAI.

BP KEP

>>Cała rozmowa na stronie KAI

1 / 1