Delegacje COMECE i CEC wzięły udział w ekumenicznym nabożeństwie w Warszawie

W związku z prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej, w niedzielę 6 kwietnia br. odbyło się w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie ekumeniczne nabożeństwo z udziałem delegacji Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) i Konferencji Kościołów Europejskich (CEC).

dodane 06.04.2025 20:20

Na początku liturgii duchowni różnych wyznań zapalili świecę z mapą Europy.

Ks. Frank-Dieter Fischbach, Sekretarz Generalny Konferencji Kościołów Europejskich (CEC), podkreślił w kazaniu, że „błogosławieństwem ekumenizmu, ekumenicznych spotkań jest to, że doświadczamy w nich korekty, uzupełnienia, krytycznego spojrzenia ze strony innych”. „W którym miejscu stałem się ślepy na Boga? Czy przeżywam sakrament Eucharystii w jego głębi? Czy odpowiednio szanuję każdą osobę, mężczyznę lub kobietę, jako obraz Boga? Gdzie w mojej wierze jest coś, czego jeszcze nie odkryłem? Gdzie znajdują się u mnie martwe punkty, których pozbawiają mnie inne denominacje?” – pytał duchowny w kazaniu.

Ks. Fischbach przypomniał, że w tym roku, w niedzielę po wspólnych obchodach Wielkanocy, „podpiszemy wspólnie zaktualizowaną, odnowioną wersję Karty Ekumenicznej (Charta Oecumenica)”. „Opisujemy w niej, jak rozumiemy siebie jako Kościoły, w ekumenizmie i w tej Europie, i jaki wkład chcemy wnosić. Ponownie jako syn hodos – razem w drodze” – podkreślił.

Bp Mariano Crociata, przewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE), zaznaczył w swoim przemówieniu, że „to właśnie w duchu budowania mostów, dialogu i spotkania przyjechała do Warszawy nasza delegacja Kościołów europejskich”. „Bardzo się cieszę, że mogę tu stanąć obok moich braci z Konferencji Kościołów Europejskich, z którą podzielamy troskę o projekt Unii Europejskiej – projekt pokoju i pojednania, oparty na wartościach, które były w dużej mierze inspirowane chrześcijaństwem” – mówił hierarcha.

Ze strony Konferencji Episkopatu Polski w nabożeństwie wziął udział bp Adam Bab, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu, przewodniczący Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego KEP oraz przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną, który poprowadził Modlitwę Pańską.

Nabożeństwo poprzedziła ósma debata w ramach cyklu „Rozmowy pod kopułą: Europa – Kościół – Ekumenia”. Temat spotkania brzmiał: „Europa – Kościół – Ekumenia w dobie rozchwiania”. W debacie wzięli udział: ks. Frank-Dieter Fischbach, Sekretarz Generalny Konferencji Kościołów Europejskich (CEC), ks. Manuel Enrique Barrios Prieto, Sekretarz Generalny Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE), ks. prof. Piotr Mazurkiewicz oraz Tadeusz J. Zieliński.

BP KEP

1 / 1