Abp Galbas w Gnieźnie: Módlmy się dziś w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła w naszej Ojczyźnie

Módlmy się dziś w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła w naszej Ojczyźnie. Módlmy się o wolność! Módlmy się też za siebie, byśmy umieli każdego dnia budować wewnętrzną, osobistą wolność każdej i każdego z nas – mówił metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC w homilii I Nieszporów o św. Wojciechu, którym przewodniczył w sobotę 26 kwietnia br. w bazylice prymasowskiej. W tym roku wpisują się one w obchody jubileuszu 1000-lecia koronacji królewskich Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w katedrze gnieźnieńskiej.

dodane 26.04.2025 23:11

Odnosząc się do tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta, abp Galbas zaznaczył w homilii, że w tym dniu Gniezno jednoczy się ze Stolicą Świętą, w dniu pogrzebu papieża Franciszka i w czasie oczekiwania na nowego papieża. „Nie tylko więc wspominamy dziś wielką, odległą historię sprzed dziesięciu wieków, ale wielka historia dzieje się na naszych oczach” – przyznał.

Na początku Metropolita Warszawski wskazał, że dziękujemy dziś Panu Bogu za papieża Franciszka, „za styl jego kapłańskiej, biskupiej i papieskiej posługi”. „Dziękujemy za skromność, o której mówił na Jasnej Górze.  Skromność, która płynie od samego Boga” – mówił. Zachęcił również, by modlić się też „dzisiaj i tutaj o Światło Ducha Świętego, który oby oświecił serca i umysły księży kardynałów, by ci dobrze rozpoznali wolę Bożą i wybrali tego, którego wybrał On”.

Następnie podkreślił, że „gromadzimy się dzisiaj w Gnieźnie, by uczcić ważne wydarzenia sprzed tysiąca lat”. „Bez tamtej korony nie byłoby Polski, ale też korony nie byłoby wtedy bez samodzielnej metropolii kościelnej ze stolicą w Gnieźnie, apud sanctii Adalberti” – przyznał.

Abp Galbas zwrócił uwagę, że podniesienie państwa polskiego do rangi królestwa było dowodem tego, że w  Europie istnieje wolne państwo, które jest uznawane przez świat. „Koronacja była zapowiedzią tego, że nowy władca za wszelką cenę będzie strzegł tej wolności, będzie opierał się tym ośrodkom politycznym, które będą próbowały narzucić mu swoją zwierzchność. Jego władztwo zyskało wielkie gwarancje prawne i sakralne, jakie dawała korona” – mówił. Dodał, że „także dzisiaj sprawa wolności jest fundamentalna dla naszego bytu”.

Metropolita Warszawski wskazał, że „wolność zewnętrzna jest błogosławionym darem i naszym wielkim szczęściem, za który dziś dziękujemy”. Podkreślił, że jej przejawem są także wolne wybory. „To, że możemy swobodnie, każdy w zgodzie ze swoim sumieniem, oddać wolny i ważny głos, powiedzieć jakiej władzy chcemy i czego od władzy chcemy” – zaznaczył.

„Modlimy się więc dziś za tych, którzy sprawują władzę i którzy będą ją sprawować w przyszłości. Za parlament, rząd, za obecnego i przyszłego prezydenta, aby – jak mówiliśmy to niedawno w wielkiej modlitwie z Wielkiego Piątku – +Bóg kierował ich umysłami i sercami+” – mówił abp Galbas. Dodał, że modlimy się o dwie wielkie cnoty dla nich: o miłość do ludu i o pokorę. „Pozwolą im one służyć dobru wspólnemu, nie uważając tego zadania za utopię” – wyjaśnił.

Przyznał, że trzeba dziś też przypominać, jak bardzo wolność może być zagrożona. „Modlimy się także i o to, by Kościół w wolnej Ojczyźnie sam cieszył się pełną wolnością, by mógł swobodnie spełniać swoją posługę, zgodnie z tym, jaka jest jego misja i co gwarantuje mu Konstytucja i polskie prawo” – zauważył.

Abp Galbas przyznał, że dzisiejszy dzień jest także dobrą okazją, by modlić się o dar wolności wewnętrznej. „Bo to ona, z dwóch rodzajów wolności; zewnętrznej i wewnętrznej, jest ważniejsza i trudniejsza do osiągnięcia” – wskazał. „Można żyć w kraju bez okupanta, a jednocześnie być wewnętrznie zniewolonym. I może być na odwrót: można żyć w czasie działań wojennych, w okresach prześladowań politycznych i powstań narodowych i być człowiekiem o całkowicie  wolnym sercu, co pokazują wspaniałe biografie ludzi niezłomnych wszystkich czasów i narodów, które są chlubą każdej historii. Niektórych Kościół beatyfikował lub kanonizował” – wyjaśnił.

Wśród nich hierarcha wymienił św. Edytę Stein, św. Maksymiliana Kolbe, św. Rafała Kalinowskiego, błogosławionych ks. Jerzego Popiełuszkę, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz ks. Jana Machę. „Oni i wielu, wielu innych, w nieludzkich czasach, potrafili zachować twarz, spętano im dłonie, ale nie spętano serca, zdeptano ich ciała, ale nie podeptano ich godności” – mówił.

„Módlmy się więc dziś w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła w naszej Ojczyźnie. W Ojczyźnie królewskiej i pięknej. Módlmy się o wolność! Niech wspiera ją orędownictwo Najświętszej Maryi Panny i jej wielkich Patronów, zwłaszcza św. Wojciecha” – zachęcił abp Galbas. „Módlmy się też za siebie, byśmy umieli każdego dnia budować wewnętrzną, osobistą wolność każdej i każdego z nas” – podkreślił hierarcha.

W dniach 26-27 kwietnia br. w Gnieźnie odbywają się doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i miasta Gniezna. Tegoroczny odpust ma wyjątkowy charakter. W tych dniach odbywają się bowiem główne uroczystości państwowe i kościelne związane z jubileuszem 1000-lecia koronacji królewskich Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w katedrze gnieźnieńskiej.

Po zakończeniu Nieszporów, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, dokonał poświęcenia strojów dla dwóch nowych Braci Towarzystwa św. Wojciecha. Po nabożeństwie, jak co roku, wyruszyła procesja z relikwiami św. Wojciecha, która przeszła do kościoła św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim, gdzie Prymas Polski skierował do zebranych swoje pozdrowienia. Przypomniał zarazem, że od wielu lat z Gniezna do Magdeburga i z Magdeburga do Gniezna odbywa się pielgrzymka ekumeniczna, katolików i ewangelików, którzy przemierzają razem tę drogę. Z tej okazji wśród przybyłych gości był obecny przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki, biskup ewangelicko-metodystyczny.

Na zakończenie pielgrzymki na Wzgórze Zbarskie, swoje słowo do zebranych skierował bp Gerhard Feige, biskup Magdeburga, który przypomniał o przypadających w tym roku rocznicach łączących Polaków i Niemców: 80. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej, 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Dachau oraz 60. rocznicy listu biskupów polskich do biskupów niemieckich.

W niedzielę 27 kwietnia o godz. 9.15 relikwie św. Wojciecha zostaną przeniesione procesyjnie do katedry gnieźnieńskiej, gdzie o godz. 10.00 sprawowana będzie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Kazimierza Nycza, koncelebrowana przez biskupów. Na początku Eucharystii zostanie odczytane słowo od śp. papieża Franciszka skierowane na uroczystości jubileuszowe. W czasie uroczystości nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi wręczy krzyże misyjne siedmiu osobom udającym się na misje.

BP KEP

Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha (Gniezno, 26-27.04.2025 r.)

1 / 1