Ks. prof. Witczyk na Niedzielę Biblijną: Chrystus zmartwychwstały przychodzi do Kościoła tak pod postacią Ewangelii jak i Eucharystii

Chrystus zmartwychwstały przychodzi do Kościoła tak pod postacią Ewangelii jak i Eucharystii – podkreśla ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i inicjator obchodzonego w Kościele katolickim w Polsce Tygodnia Biblijnego. W rozmowie z Biurem Prasowym KEP zapowiada on XVII Tydzień Biblijny, który rozpoczyna się w niedzielę, 4 maja, Narodowym Czytaniem Pisma Świętego.

dodane 04.05.2025 07:12

Publikujemy pełny tekst rozmowy:

Księże Profesorze, dwa tygodnie po Wielkanocy obchodzimy Niedzielę Biblijną, która rozpoczyna 17. Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Jakie są główne cele tego czasu?

Promowanie apostolatu biblijnego w Polsce, czyli znajomości Pisma świętego, metod jego czytania i interpretowania. Chodzi o wspólne, ale i osobiste szukanie Słowa, które Bóg Ojciec kieruje dziś do człowieka, do ochrzczonego 1059 lat temu Narodu i do Kościoła w Polsce. Dzieło Biblijne w materiałach rozesłanych do wszystkich parafii proponuje różne formy tego szukania w postaci medytacji biblijnych, lectio divina, katechez biblijnych dla dorosłych i dla uczniów na różnych poziomach edukacji, kręgów biblijnych, drogi światła. We wszystkich tych praktycznych formach czytania i medytowania Pisma świętego ukazuje się jakiś aspekt chrześcijańskiej nadziei, związanej głównie z osobą zmartwychwstałego Chrystusa i Jego boską Chwałą w niebie.

Tegoroczne hasło Tygodnia Biblijnego brzmi: „Zmartwychwstały Chrystus – nasza Nadzieja chwały”. W tym roku nawiązuje ono do Roku Jubileuszowego. Na czym będzie się koncentrował ten Tydzień?

Analizujemy te teksty Pisma, które wprowadzają wierzących w osobową więź ze Zmartwychwstałym i wydarzeniem zmartwychwstania Jezusa i naszego. Stąd do lektury osobistej i rozważania do następnego Narodowego Czytania wybrane zostały Pierwszy i Drugi List do Koryntian oraz Pierwszy List św. Piotra. Każdy wierny wychodząc z liturgii III niedzieli wielkanocnej będzie mógł otrzymać sigla z odniesieniem do fragmentów ksiąg Nowego Testamentu i rozumieć je jako słowa, które Duch Święty kieruje osobiście do mnie, do mojego sumienia, jako źródło światła dla sumienia, radości dla duszy i łaski prowadzącej do zbawienia.

Jak będzie przebiegać Narodowe Czytanie Pisma Świętego, którym rozpocznie się Tydzień Biblijny?

W Przeglądzie Biblijnym zamieszczony został rytuał odczytania dwóch fragmentów (z 1 P 18-19.21.23 oraz Kol 1,26-29) z pytaniami do rachunku sumienia i aspersji wielkanocnej. Byłoby dobrze, gdyby każda niedzielna Eucharystia rozpoczynała się procesją wnoszącą księgę Pisma św., wystawioną następnie na udekorowanym pulpicie, a każdy wychodzący z kościoła mógł otrzymać wspomniane wyżej sigla ze specjalnym błogosławieństwem. Chrystus zmartwychwstały przychodzi do Kościoła tak pod postacią Ewangelii jak i Eucharystii.

Gdzie odbędą centralne obchody 17. Tygodnia Biblijnego? 

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, o godz. 9.00, liturgii Narodowego Czytania Pisma Świętego przewodniczył będzie metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC, a w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach bp Piotr Przyborek o godz. 7.00. Z kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, o godz. 9.30, TV Trwam będzie transmitowała uroczystą liturgię celebrowaną przez ks. dr. Marcina Zielińskiego, wiceprzewodniczącego Dzieła Biblijnego. Będziemy dziękować Opatrzności za ustanowienie w systemie nauki polskiej dyscypliny „nauki biblijne” i otwarcie studiów dziennych z biblistyki w Instytucie Nauk Biblijnych KUL Jana Pawła II dla młodzieży – po maturze – najpierw do licencjatu (3 lata), a następnie do magisterium (2 lata).

Dziękujemy serdecznie za rozmowę.

BP KEP

Zobacz też: 17. Ogólnopolski Tydzień Biblijny

 

1 / 1