Obrady Zespołów ds. Dialogu Ekumenicznego Kościoła Polskokatolickiego w RP i Kościoła Rzymskokatolickiego

W poniedziałek, 5 maja, w Gorzowie Wielkopolskim, odbyło się wspólne posiedzenie Zespołów ds. Dialogu Ekumenicznego Kościoła Polskokatolickiego w RP i Kościoła Rzymskokatolickiego.

dodane 05.05.2025 16:56

Spotkanie Zespołów ds. Dialogu Ekumenicznego Kościoła Polskokatolickiego w RP i Kościoła Rzymskokatolickiego odbyło się na plebanii parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim. Rozpoczęło się wspólną modlitwą do Ducha Świętego w kaplicy biskupiej. Następnie podczas obrad omówiono aktualne zagadnienia związane z działalnością obu Zespołów. Między innymi zapoznano się z przygotowaniami do międzynarodowego sympozjum poświęconego recepcji Soboru Nicejskiego w perspektywie starokatolickiej i rzymskokatolickiej. Sympozjum zostało zaplanowane na kwiecień 2026 roku na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Wspomniano także zmarłego Papieża Franciszka, przywołując oświadczenie Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich opublikowane po śmierci Ojca Świętego. "Papież Franciszek był prawdziwym budowniczym mostów, który starał się poprowadzić Kościół w przyszłość z ideami Soboru Watykańskiego II" - napisali w nim biskupi starokatoliccy. 

Po zakończonych obradach Zespołów ds. Dialogu Ekumenicznego Kościoła Polskokatolickiego w RP i Kościoła Rzymskokatolickiego ich uczestnicy udali się do katedry gorzowskiej oraz do Domu Biskupów Gorzowskich, w którym mieści się obecnie Zielonogórsko-Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne.

Ze strony Kościoła Polskokatolickiego w RP dialog rzymskokatolicko-polskokatolicki prowadzi Zespół ds. Dialogu Teologiczno-Ekumenicznego Kościoła Polskokatolickiego w RP z Kościołem Rzymskokatolickim w Polsce, na czele którego stoi bp Andrzej Gontarek, Biskup Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego w RP. Do Zespołu należą także bp Antoni Norman, bp Stanisław Bosy, bp Henryk Dąbrowski oraz ks. Adam Bożacki.

Dialog ze strony Kościoła Rzymskokatolickiego prowadzi Zespół KEP ds. Dialogu ze Wspólnotą Polskokatolicką. Przewodniczącym Zespołu jest bp Adrian Put, zaś współpracują z nim: ks. prof. Janusz Bujak z Koszalina (WT Uniwersytetu Szczecińskiego), ks. dr Mariusz Jagielski z Gorzowa (WT Uniwersytetu Szczecińskiego) oraz ks. prof. Paweł Rabczyński z Olsztyna (WT Uniwersytetu Warmińsko-Mazurski).

Zespół KEP ds. Dialogu ze Wspólnotą Polskokatolicką/ BP KEP

Poniżej publikujemy fragmenty oświadczenia Biskupów Starokatolickich po śmierci Ojca Świętego Franciszka: 

Biskupi Starokatoliccy o Śmierci Papieża Franciszka

Starokatolickie Kościoły Unii Utrechckiej, wraz ze swoimi rzymskokatolickimi braćmi i siostrami oraz wiernymi innych wyznań chrześcijańskich, religii i światopoglądów, z wielką wdzięcznością upamiętniają życie i dzieło papieża Franciszka i opłakują jego śmierć.

Papież Franciszek był prawdziwym budowniczym mostów, który starał się poprowadzić Kościół w przyszłość z ideami Soboru Watykańskiego II. Nawiązując do Kantyku Słońca autorstwa swojego patrona, pokornego brata Franciszka z Asyżu, w encyklice Laudato si’ wezwał do wdzięczności za całe Boże stworzenie. Jego apel o traktowanie z troską tego, co zostało nam powierzone, był słyszalny na całym świecie i nadal ma wpływ na fundamentalną debatę na temat przyszłości naszej planety.

(…)

W 2014 r., wkrótce po swoim wyborze, zaprosił arcybiskupa Jorisa Vercammena i wszystkich biskupów Kościołów Starokatolickich Unii Utrechckiej na prywatną audiencję. Po raz pierwszy w historii zostali oni przyjęci w ten sposób – i to z wielką serdecznością. Oficjalna komisja dialogu kościołów rzymskokatolickiego i starokatolickiego właśnie przedstawiła swój pierwszy wspólny raport. Raport rozpoczął się od przyjrzenia się temu, co łączy nas w wierze, aby zbadać, czy istniejące różnice rzeczywiście stoją na drodze do komunii kościelnej. Kontynuacja tego dwustronnego dialogu jest nadal otwarta – zarówno z naszej strony, jak i ze strony Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan pod przewodnictwem kardynała Kurta Kocha.

Z perspektywy ekumenicznej z wielkim zainteresowaniem śledzimy proces synodalny, który został zainicjowany przez papieża Franciszka. Mile widzianym znakiem była ekumeniczna modlitwa na Placu Świętego Piotra w 2023 r., przed rozpoczęciem Synodu o Synodalności, gdzie ekumeniczni goście, w tym arcybiskup Bernd Wallet, spotkali się z tysiącami młodych ludzi i wspólnotą Taizé na międzynarodowym spotkaniu młodzieży Together. W ramach programu ekumenicznego Listening to the West, biskup Dirk Jan Schoon i profesor Jan Hallebeek zostali zaproszeni w styczniu 2024 r., aby podzielić się synodalną wizją Kościołów starokatolickich Unii Utrechckiej.

(…)

Międzynarodowa Konferencja Biskupów Starokatolickich

 

1 / 1