11 maja: Patronalne święto Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła

11 maja przypada Niedziela Dobrego Pasterza, która tradycyjnie rozpocznie Tydzień Modlitw o Powołania – kapłańskie, zakonne i misyjne. Jest to także patronalne święto Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, które od lat wspiera powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego na terenach misyjnych.

dodane 10.05.2025 23:43

Czwarta niedziela wielkanocna to dzień modlitwy o powołania nie tylko w Kościele lokalnym, ale również w Kościele misyjnym. „Naturą Kościoła jest misyjność. Gdyby Kościół się wyrzekł misyjności, straciłby zasadniczy swój charakter” – mówi ks. Marek Tatar, członek Komisji Duchowieństwa KEP i krajowy duszpasterz powołań. Jak podkreśla duchowny, nie możemy być obojętni wobec głoszenia Ewangelii w miejscach, gdzie jeszcze nie dotarła, wobec potrzeby misji ad gentes, a szczególnie w krajach rozwiniętych, które potrzebują dzisiaj reewangelizacji. Troska o misyjność, zarówno poprzez modlitwę, jak i pomoc duchową oraz materialną, powinna być obecna w świadomości każdego z nas.

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła (PDPA), jedno z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych, od lat wspiera powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego na terenach misyjnych. Opiekuje się ono 1100 terenami misyjnymi, gdzie funkcjonuje ponad 600 seminariów, kształcących ok. 80 tysięcy kleryków.

Jak wyjaśnia ks. Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła: „Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła zostało powołane w swoim charyzmacie do tego, żeby modlić się za powołania w młodym Kościele na terytoriach misyjnych, formować je i wspierać materialnie. W Polsce promujemy ideę AdoMiS – Adoptuj Misyjnych Seminarzystów”.

Akcja AdoMiS polega na duchowej adopcji kleryków z trzech seminariów, którym Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce towarzyszą na stałe: w Chabua (Indie), w Moramandze (Madagaskar) oraz w Iquitos (Peru). „Osoby, rodziny, parafie czy instytucje duchowo adoptują jednego z kleryków, modląc się za jego powołanie, wspierając go umartwieniami, ofiarami i modlitwą, a także mogą dołączyć ofiary materialne” – wyjaśnia ks. Jarosław Tomaszewski. Choć adopcja obejmuje kleryków z tych seminariów, ich imiona nie są ujawniane – modlitwa i wsparcie koncentrują się na duchowej pomocy młodym ludziom na ich drodze powołania. Program AdoMiS obejmuje wsparcie dla seminariów, w tym kleryków, wychowawców i ojców duchownych.

Do sekretariatu generalnego w Rzymie z funduszu Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła w Polsce w zeszłym roku przekazano 590 423,14 zł. Środki te są wykorzystywane na utrzymanie seminariów w krajach misyjnych, w tym na budowę i remont budynków, zakup książek i wszelkiego rodzaju sprzętu i narzędzi pracy.

W Polsce Papieskie Dzieła Misyjne promują także inicjatywę „Misyjny Bukiet” – zachętę, by zamiast kupować kwiaty na uroczystości przekazywać wsparcie materialne na rzecz misji.

PDM

1 / 1