O „kulturze milczenia, która musi ustąpić miejsca rewolucji transparentności” oraz o konieczności wcielania „proroczej kreatywności i instytucjonalnej odwagi” na rzecz ochrony dzieci i osób bezbronnych mówił bp Luis Manuel Alí Herrera, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, podczas ogólnopolskiego szkolenia zespołów ds. ochrony dzieci i młodzieży na Górze Świętej Anny pod hasłem „Wspólnota nadziei”.
„Niech Góra Świętej Anny, niczym namiot Abrahama w Mamre, stanie się miejscem otwartości na spotkanie z Bogiem” – powiedział bp Luis Manuel Alí Herrera, rozpoczynając swoje wystąpienie na ogólnopolskim spotkaniu zespołów ds. ochrony dzieci i młodzieży. Podziękował także prymasowi Polski abp. Wojciechowi Polakowi za zaproszenie.
Hierarcha przypomniał za papieżem Franciszkiem, że ochrona najsłabszych w Kościele nie jest jedynie wdrażaniem przyjętej polityki, procedur, ale „drogą nawrócenia”, wymagającą „pokory w uznaniu błędów przeszłości, odwagi w promowaniu sprawiedliwości i autentycznego wsłuchania się w głosy, które zbyt często bywają lekceważone”.
Omawiając wnioski z pierwszego Rocznego Raportu Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, bp Herrera zaznaczył, że „samo przyjęcie wytycznych i procedur nie wystarczy. Tam, gdzie brak kultury słuchania, transparentności działań i ich rozliczalności, nawet najlepsze przepisy pozostają martwą literą prawa”.
KAI/ www.ochrona.episkopat.pl
Zobacz też:
Więcej
Tekst wystąpienia
Czy ofiary i osoby skrzywdzone rzeczywiście czują, że mogą swobodnie mówić? Czy rozmaite wspólnoty potrafią rozpoznawać oznaki wykorzystania? Czy osoby odpowiedzialne są rozliczane ze swych działań, bez żadnych wyjątków? -pytał podczas #SzkolenieSystemu bp Luis Manuel Alí Herrera pic.twitter.com/Wtl4OjRDhN
— Ochrona Dzieci i Młodzieży (@OchronaKEP) May 13, 2025