Odznaczenia Prezydenckie dla ludzi misji

Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska i ks. Marian Midura, założyciel organizacji zostali uhonorowani Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie od Prezydenta RP otrzymał też m.in. ks. Andrzej Halemba, misjonarz i wieloletni sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji a także ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie działającego przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

dodane 22.05.2025 16:30

21 maja 2025 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczeń państwowych oraz przekazanie godeł i flag państwowych organizacjom humanitarnym z okazji Dnia Pomocy Humanitarnej. W trakcie uroczystości Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia osobom szczególnie zaangażowanym w działania humanitarne oraz wyraził wdzięczność wszystkim, którzy aktywnie je wspierają.

W uroczystości udział wzięli m.in. Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik, Sekretarz Stanu w KPRP Andrzej Dera, Zastępca Szefa BBN Mirosław Wiklik oraz Doradcy Prezydenta RP Beata Kempa i Zdzisław Sokal.

Wśród wyróżnionych znaleźli się ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska oraz ks. Marian Midura, założyciel organizacji, którzy zostali uhonorowani Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent docenił wiele lat działalności misyjnej oraz niesienia pomocy misjonarzom w zakupie środków transportu.

Wyróżnienie otrzymał również ks. Andrzej Halemba, wieloletni misjonarz w Zambii, autor tłumaczenia Nowego Testamentu dla ludu Mambwe, który w latach 1996-2003 r. pełnił funkcję sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i dyrektora Centrum Formacji Misyjnej. W 2020 roku zainicjował on też międzynarodową inicjatywę ewangelizacyjną „Nasza Droga do Boga”.

Odznaczenia odebrali również zasłużeni misjonarze. Wśród nich znaleźli się m.in. s. Maria Piątek ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów w Rwandzie, gdzie prowadzi Hospicjum im. Św. Jana Pawła II w miejscowości Kabuga, s. Marcela Deptuła ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, posługująca w Caritas Diecezji Kabwe w Zambii, o. Krzysztof Cieślikiewicz OFM Conv misjonarz z Tanzanii oraz ks. Stanisław Siwiec, wieloletni misjonarz w Czadzie, Zambii oraz Ukrainie.

Wyróżnienie otrzymał też ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie działającego od lat przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski i pomagającego katolikom na Wschodzie. Do biura Zespołu napływają pisemne prośby z diecezji, parafii oraz ze zgromadzeń zakonnych pracujących na Wschodzie. Chodzi m.in. o dofinansowanie na odbudowę kościołów, potrzeby konkretnych parafii, a także działalność charytatywną, jak stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry i braci zakonnych, pomoc dzieciom, starszym i najbiedniejszym. Zespół z zaangażowaniem pomaga też dotkniętym wojną w Ukrainie. 

W swoim przemówieniu Prezydent podkreślił, że odznaczeni to ludzie „wielkiego serca i ogromnej odwagi”, którzy nie wahają się wyciągać pomocnej dłoni tam, gdzie sytuacja wydaje się beznadziejna. – Dzięki Wam Polska ma twarz solidarności, współczucia i konkretnego działania – zaznaczył Andrzej Duda. Prezydent przypomniał także, że Polska jako kraj doświadczony przez historię, dobrze rozumie potrzebę wsparcia i otwartości na drugiego człowieka.

Uroczystość zakończyła się wspólnym zdjęciem oraz krótkim spotkaniem z Prezydentem, podczas którego odznaczeni mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami i opowiedzieć o wyzwaniach, z jakimi mierzą się na co dzień.

Międzynarodowy Dzień Pomocy Humanitarnej obchodzony 19 sierpnia to nie tylko data w kalendarzu, ale także okazja, by pochylić się nad losem tych, którzy z narażeniem życia ratują innych – i by im za to szczerze podziękować.

Agata Skalska/ Prezydent.pl/ BP KEP

1 / 1