Z bł. Prymasem Wyszyńskim - Pierwsze Święto Patronalne „Civitas Christiana”

Prawie 60 Mszy św. dziękczynnych za życie i posługę Prymasa Stefana Wyszyńskiego z prośbą o jego rychłą kanonizację, wystawy, projekcje filmowe, konferencje, spotkania z młodymi w szkołach, a nawet spacer śladami Błogosławionego, złożą się na obchody Pierwszego Święta Patronalnego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Dzień Patrona został ustanowiony na 28 maja – liturgiczne wspomnienie bł. Stefana kard. Wyszyńskiego.

dodane 27.05.2025 17:50

Jest on patronem organizacji od 2013 r., ale po raz pierwszy obchodzony będzie, w niemal wszystkich oddziałach, dzień modlitwy i spotkania z tym wielkim kapłanem i Polakiem.

W różnych miejscach w kraju, gdzie są członkowie „Civitas Christiana”, celebrowane będą Msze św., odbywać się będą konferencje i spotkania. Np. w Kielcach zaplanowany jest wykład o społecznym nauczaniu Prymasa, w Boćkach o kard. Wyszyńskim jako duchowym przywódcy i wizjonerze, w Bielsku-Białej o wizycie ks. Prymasa w Sanktuarium Maryjnym w Rychwałdzie k/ Żywca, we Wrocławiu „Polska Prymasa Wyszyńskiego”, w Opolu „Non Possumus – umieć powiedzieć NIE jak Kardynał Wyszyński”. Odbywać się będą też projekcje filmowe. W Lublinie pokazany zostanie obraz „Jan Paweł II i Prymas Stefan Wyszyński”, w Krośnie i Kolbuszowej „Jako w niebie, tak i w Komańczy, w Częstochowie „Ojciec i Pasterz”.

W Płocku i Lublinie otwarte zostaną wystawy poświęcone Błogosławionemu.

Na program Święta Patronalnego złożą się także rozmowy z młodymi. M.in. w Wolsztynie mowa będzie o przesłaniu kard. Wyszyńskiego do młodzieży a w Lublinie uczniowie odbędą spacer śladami Prymasa Wyszyńskiego.

Modlitwa dziękczynna za Prymasa Wyszyńskiego i o jego kanonizację a także za Stowarzyszenie w Święto Patronalne trwać będzie także poza granicami. W Ostrej Bramie w Wilnie Mszy św. przewodniczyć będzie asystent Oddziału w Częstochowie ks. Ryszard Umański.

Do pierwszego Święta Patronalnego Stowarzyszenie przygotowywało się od początku 2025 r. Odbyły się cztery spotkania regionalne w cyklu „Z bł. Stefanem kard. Wyszyńskim w nowy czas”, w czasie których rozważane było nauczanie społeczne Prymasa Tysiąclecia oparte na jego tekstach z książki „Miłość i sprawiedliwość społeczna”. Podjęte zostały trzy zasady ogólne - dobra wspólnego, prymatu osoby i solidarności.

Program regionalnych spotkań obejmował Mszę świętą, konferencję z udziałem Anny Rastawickiej, świadka życia i posługi Prymasa Wyszyńskiego oraz przedstawicieli „Civitas Christiana” z rozważaniami dotyczącymi katolickiej nauki społecznej.

Mszom św. celebrowanym z dziękczynieniem za kard. Stefana Wyszyńskiego, o jego rychłą kanonizację, za Ojczyznę i Stowarzyszenie, przewodniczyli księża arcybiskupi i biskupi.

W Warszawie w czasie styczniowego spotkania bp Piotr Jarecki nazwał kard. Stefana Wyszyńskiego pierwszym twórcą i filarem teologii wyzwolenia w Polsce. - On nie uległ „angelizmowi”, czyli oderwaniu wiary, religii chrześcijańskiej od ziemi i wprowadzeniu jej tylko do nieba. My dziś w Polsce zaczynamy się przejmować niemerytorycznymi zarzutami wobec Kościoła i chrześcijaństwa, żeby się nie mieszać w sprawy doczesne, szczególnie w sprawy polityczne. To wielki błąd, bo to jest przeciwko logice inkarnacji. Poszczególne wspólnoty, hierarchia, wierzący, wszyscy ludzie dobrej woli - powinni wypracować konkretne rozwiązania na konkretne problemy, inspirując się nauczaniem społecznym Kościoła - podkreślał.

Lubelski biskup pomocniczy Adam Bab przekonywał w lutym w Lublinie, że dziś troską o dobro wspólne powinno być głoszenie, że istnieje Prawda dla wszystkich jednakowa i jest nią Bóg. - Dziś nas przekonują, że wszystko jest względne, że każdy może żyć po swojemu i jak chce. A jednak z pewnych scenariuszy życia ‘po swojemu’ rezygnujemy, bo pracuje w nas sumienie, które daje sądy powszechne, jednakowo obowiązujące wszystkich. I istnieje prawda dla wszystkich jednakowa i nie jest to totalitaryzm, nie jest to teza zniewalająca ludzką wolność, jest to najgłębszy, najbardziej prawdziwy fundament życia społecznego. Tę prawdę Kościół odkrył dzięki Chrystusowi już dawno - mówił kaznodzieja.

W Koszalinie abp Zbigniew Zieliński przypomniał w marcu, że kiedy w 2013 roku Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przyjęło Stefana Wyszyńskiego za patrona podjęło się zadania przypominania i upowszechniania postaci oraz nauczania tego wielkiego człowieka ze wskazaniem na jego aktualny kontekst.

Podkreślał, że rozważając o bł. Stefanie kard. Wyszyńskim, warto przywołać również kontekst, w którym przyszło mu żyć i nauczać. „Był osamotniony w swoim nauczaniu, bardzo często odrzucany i to nie tylko przez ówczesne władze komunistyczne, ale też przez braci w wierze. Wielokrotnie potem podawał rękę tym, którzy go odrzucali, w dobie komunistycznych szykan nie tylko pozostawili samego, ale i przyłożyli rękę do rzucanych oskarżeń, mimo że byli z tej samej rodziny chrześcijańskiej. Wielkość prymasa daje o sobie znać dzisiaj. Czy jednak jesteśmy otwarci na tę lekcję? Stwierdzenia w stylu „gdybyśmy dziś mieli takich pasterzy, jak prymas Wyszyński …” (nie jest to bynajmniej usprawiedliwienie, którym się sam kieruję) nie są usprawiedliwieniem dla zamkniętych oczu na to, co w swej spuściźnie - bogatej i ciągle aktualnej - pozostawia nam niezapomniany Prymas Tysiąclecia" - mówił abp Zieliński.

Bp Krzysztof Wętkowski podczas kwietniowej Mszy św. we Włocławku modlił się: „bł. Prymasie proś za nami, aby nasze życie było zawsze zwrócone ku Bogu i wiara zajmowała w nim miejsce najważniejsze. Wypraszaj nam miłość do Kościoła Chrystusowego i wierność Ewangelii we wszystkich okolicznościach życia, by to Ewangelia kształtowała naszą codzienność, aby było więcej wśród nas wzajemnej miłości, zrozumienia, szacunku i poświęcenia. Proś Boga byśmy pozostali wierni tej drodze i także dziś, tak jak ty, trwali przy Matce Zbawiciela, Matce Kościoła i Królowej Polski. Oręduj za naszą Ojczyzną, by także w 21. wieku, jak przez całe swoje burzliwe i piękne dzieje, była Królestwem Chrystusa i Maryi”.  

Przypomniał, że choć Prymas Wyszyński żył w bardzo trudnych czasach to jego strategia nie polegała na narzekaniu, ubolewaniu, płaczu nad sobą, ale była pójściem do przodu, szukaniem nowego klucza z patrzeniem w przyszłość.

„Pomocą była umiejętność odczytywania znaków czasu, odwaga w podejmowaniu wyzwań, cierpliwość i systematyczna praca, ale i świadomość, że Polaków nie zdobywa się groźbą, tylko sercem" - podkreślał bp Wętkowski.

23 i 24 maja Civitas odbyło swoją 45. Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę, do miejsca szczególnie bliskiego ks. Prymasowi, gdzie zawierzał siebie, Kościół, Polskę i świat. Wzięło w niej udział ponad tysiąc osób.

Uwieńczeniem „nowego czasu z bł. Stefanem kard. Wyszyńskim” dla Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” będzie propozycja pielgrzymki do Rzymu ze szczególną modlitwą w Bazylice Santa Maria in Trastevere na Zatybrzu (Matki Bożej na Zatybrzu), która była kościołem tytularnym (rzymskim kościołem) Prymasa Wyszyńskiego.

Misją Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” jest upowszechnianie moralnego i religijnego aspektu życia społecznego, gospodarczego i politycznego, opartego na chrześcijańskiej koncepcji człowieka i społeczeństwa.

W swej działalności organizacja podejmuje problematykę katolickiej nauki społecznej, formacji biblijnej oraz wartości kształtujących współczesne autorytety.

Kard. Stefan Wyszyński patronem organizacji jest od 2013 r. Jednym z centralnych elementów jego dziedzictwa jest nauczanie społeczne. Prymas był konsekwentnym promotorem praw człowieka: obrońcą wyzyskiwanych robotników w okresie kapitalizmu, jak i podstawowych wolności w czasach totalitaryzmu. Już w czasie studiów na KUL zajmował się polityką społeczną, nieobce mu były też kwestie wychowania oraz miejsce jakie Kościół winien zajmować w rzeczywistości publicznej. Obronił pracę doktorską poświęconą relacjom pomiędzy szkołą, Kościołem a państwem.

Prowadził Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy, był asystentem kościelnym Chrześcijańskich Związków Zawodowych.

Opracował program odnowy życia religijnego, zawarty w idei Jasnogórskich Ślubów Narodu, a także w Wielkiej Nowennie przed 1000-leciem Chrztu Polski.

Nauczanie społeczne Prymasa Wyszyńskiego wyprzedzało epokę i nadal zachowuje aktualność.

Izabela Tyras KSCCH

 

 

1 / 1