W Sekretariacie Episkopatu, w poniedziałek, 20 października, odbyły się posiedzenia Rady przy Delegacie KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Rady Fundacji Świętego Józefa KEP z udziałem ustępującego i nowego Zarządu.
Przed południem rozpoczęło się posiedzenie Rady przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Spotkanie było okazją do omówienia istotnych kwestii związanych z pracami systemu ochrony, m.in. organizacja i koordynacją szkoleń dla poszczególnych grup systemu, które odbędą się w przyszłym roku. Na osobnych kursach spotkają się osoby działające na polu prewencji, duszpasterstwa osób skrzywdzonych, przyjmujący zgłoszenia delegaci i delegatki oraz kuratorzy osób oskarżonych i skazanych. Podjęto także zagadnienie szkoleń i materiałów dla osób, które rozpoczynają pracę w poszczególnych grupach systemu ochrony. W najbliższym czasie – na listopad tego roku –pod kierunkiem o. Tomasza Franca OP zaplanowane jest szkolenie dla delegatów ds. ochrony rozpoczynających posługę w diecezjach i zakonach lub pełniących ją od niedawna. Uczestnicy spotkania rozmawiali też o kolejnych etapach przygotowania do Dnia modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym, który przypada 20 lutego 2026 r.
Po raz ostatni w posiedzeniu Rady przy Delegacie KEP wzięła udział Marta Titaniec, dotychczasowa prezes Fundacji Świętego Józefa KEP. Arcybiskup Wojciech Polak podziękował jej za „współ-patrzenie w kierunku ochrony dzieci i bezbronnych osób dorosłych”. Jak zaznaczył ks. Wojciech Rzeszowski, kierownik jego Biura, jej wkład jest nie do przecenienia, bo tworzenie Fundacji Świętego Józefa było budowaniem od podstaw, z niczego. Marta Titaniec, dziękując za zaufanie ze strony Księdza Prymasa, jak również współpracę w systemie ochrony, zwróciła uwagę na to, że przez te ostatnie 6 lat udało się zrealizować cele, które jeszcze kilka lat temu wydawały się bardzo odległe. Dzisiaj odbywają się spotkania dla osób skrzywdzonych, w systemie ochrony ponad 1/3 tworzą kobiety, również zwiększyła się ilość przedstawicielek w samej Radzie przy Delegacie, coraz głośniej mówi się o bezbronnych osobach dorosłych. Wśród wyzwań wymieniła m.in. formowanie do towarzyszenia osobom zranionym, zarówno seksualnie, jak i przez nadużycia duchowe.
Po południu odbyło się spotkanie Rady Fundacji Świętego Józefa KEP. Uczestniczyli w nim członkowie ustępującego Zarządu FSJ: prezes Marta Titaniec i ks. Janusz Łuczak SAC, jak również nowo wybrany 4-osobowy Zarząd. Rada Fundacji podziękowała dotychczasowym członkom Zarządu za ofiarną i twórczą pracę, najpierw przy budowaniu, a później rozwijaniu działalności Fundacji Świętego Józefa. To ich pracy zawdzięczamy, że posługa Fundacji jest dzisiaj tak owocna i pomocna dla wielu osób zranionych oraz dla samej prewencji.
Rada powitała także nowy Zarząd: prezes Magdalenę Bogdan, ks. Zygmunta Kostkę SDB, s. Emmanuelę Elżbietę Sikorską CSDC i ks. Michał Turkowskiego, przekazując im oficjalną informację o wybraniu. Po wspólnym spotkaniu Rada Fundacji podjęła dalsze rozważania spraw formalnych, a stary i nowy Zarząd spotkał się na pierwszym spotkaniu w celu ustalenia stopniowego przekazania spraw Fundacji i przekazania informacji, które pomogą się wdrożyć nowemu Zarządowi.
Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży