(Polski) Abp Gądecki do patriarchy Józefa: ufam, że wysiłek wspólnoty międzynarodowej doprowadzi do zakończenia konfliktu w Syrii

0
1770

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

 

 

Ufam, że wysiłek wspólnoty międzynarodowej doprowadzi wkrótce do zakończenia konfliktu w Syrii, do odbudowy zniszczonego kraju i powrotu uchodźców do domu, którym – jako Kościół katolicki w Polsce będziemy nadal pomagać – napisał metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do nowo wybranego patriarchy grecko-katolickiego Kościoła melchickiego Józefa.

Abp Gądecki zapewnia patriarchę o duchowym i materialnym wsparciu osób żyjących na terenach objętych wojną. „Już kilkakrotnie organizowaliśmy we wszystkich parafiach i domach zakonnych w Polsce dni modlitwy i pomocy dla Syrii, w czasie których Polacy okazywali swoje wielkie serce i hojność, odpowiadając wielkodusznie na nasz apel. W trudnych doświadczeniach bólu i śmierci, rozpadu rodzin i więzów społecznych, niepowetowanych strat materialnych spowodowanych przez wojnę, chcemy zapewnić jeszcze raz, że nie jesteście sami” – napisał przewodniczący KEP.

Metropolita poznański podkreśla, że z radością przyjął informację o wyborze patriarchy Józefa, który potwierdził papież Franciszek. „W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce składam Waszej Błogosławioności serdeczne życzenia, prosząc Boga, aby błogosławił i umocnił Wasze patriarsze posługiwanie, zwłaszcza wśród umęczonych wojną i niepokojem wiernych w Syrii i Libanie” – wskazał abp Gądecki.

„Jako wikariusz patriarchalny archidiecezji damasceńskiej zdobył Wasza Błogosławioność bogate doświadczenie u boku swego wielkiego poprzednika Grzegorza III Lahama, na którego zaproszenie mogłem gościć w Damaszku w zeszłym roku, łącząc się w modlitwie i przekazując wsparcie Kościoła katolickiego w Polsce ofiarom wojny w Syrii” – dodał.

Abp Gądecki wyraził także podziękowanie Grzegorzowi III Lahamowi, „niezłomnemu orędownikowi pokoju i pojednania”. „Ufam, że nadchodzący czas stworzy dla niego wiele okazji, aby przez modlitwę i ofiarę służyć Chrystusowi w umiłowanym Kościele melchickim” – podkreślił przewodniczący KEP.

Patriarcha Franciszek (abp Youssef Absi) urodził się 20 czerwca 1946 r. w Damaszku. Jest szczególnie zaangażowany w prace syryjskiej Caritas. Pod jego opieką pozostaje ponad 40 projektów pomocy humanitarnej w Damaszku, Aleppo i al-Hasace.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1973 r. jako członek Towarzystwa Misyjnego św. Pawła. Był przełożonym generalnym swego zgromadzenia. W 2001 r. został mianowany arcybiskupem tytularnym Tarsu melchitów i biskupem pomocniczym patriarchatu. W 2007 r. został wikariuszem patriarszym archidiecezji melchickiej Damaszku. Wykładał filozofię, język grecki i muzykologię. Ma także wykształcenie muzyczne, ułożył wiele nowych pieśni religijnych.

Poprzedniego patriarchę Grzegorza III Lahhama zatwierdził 5 grudnia 2000 r. Jan Paweł II. W maju 2017 r. Franciszek przyjął jego ustąpienie z urzędu ze względu na wiek i pogarszające się zdrowie. Grzegorz III urodził się w 1932 r. w miejscowości Daraja. Święcenia kapłańskie w melchickim Zakonie św. Bazylego od Najświętszego Zbawiciela (BS) przyjął w 1959 r. w klasztorze greckokatolickim w Grottaferrata koło Rzymu. W 1981 r. został wybrany arcybiskupem tytularnym i patriarszym wikariuszem Jerozolimy.

W 1965 r. założył sieć ośrodków pomagających młodym dziewczętom. W 1966 r. był współzałożycielem „Centrum Opieki nad Chłopcami”. Jako patriarcha podejmował działania na rzecz pokoju między wyznawcami religii na Bliskim Wschodzie i zjednoczenia podzielonych Kościołów patriarchatu Antiochii. Odbywał liczne wizyty zagraniczne.

Publikujemy treść listu:

Warszawa, dnia 22 czerwca 2017 roku

Wasza Błogosławioność,

z radością przyjąłem informację, iż synod biskupów grecko-katolickiego Kościoła melchickiego wybrał Waszą Błogosławioność nowym Patriarchą Antiochii, Aleksandrii i Jerozolimy, Cylicji, Syrii, Iberii, Arabii, Mezopotamii, Pentapolis, Etiopii, całego Egiptu i całego Wschodu, a ojciec święty Franciszek – mocą swego apostolskiego posługiwania – potwierdził dzisiaj dokonany wybór.

W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce składam Waszej Błogosławioności serdeczne życzenia, prosząc Boga, aby błogosławił i umocnił Wasze patriarsze posługiwanie, zwłaszcza wśród umęczonych wojną i niepokojem wiernych w Syrii i Libanie.

Jako wikariusz patriarchalny archidiecezji damasceńskiej zdobył Wasza Błogosławioność bogate doświadczenie u boku swego wielkiego poprzednika Grzegorza III Lahama, na którego zaproszenie mogłem gościć w Damaszku w zeszłym roku, łącząc się w modlitwie i przekazując wsparcie Kościoła katolickiego w Polsce ofiarom wojny w Syrii.

Chciałbym zapewnić Waszą Błogosławioność o braterskiej pamięci, o duchowym i materialnym wsparciu żyjących na terenach objętych wojną. Już kilkakrotnie organizowaliśmy we wszystkich parafiach i domach zakonnych w Polsce dni modlitwy i pomocy dla Syrii, w czasie których Polacy okazywali swoje wielkie serce i hojność, odpowiadając wielkodusznie na nasz apel. W trudnych doświadczeniach bólu i śmierci, rozpadu rodzin i więzów społecznych, niepowetowanych strat materialnych spowodowanych przez wojnę, chcemy zapewnić jeszcze raz, że nie jesteście sami. Dedykujemy Wam słowa nadziei, które wypowiedział św. Jan Paweł II w Damaszku w 2001 roku:

Tu, w Damaszku, pragnę złożyć hołd całej tradycji syryjskiej, z jej bogatą jednością w wielości. Święci Paweł, Ignacy Antiocheński, Efrem, Jan Chryzostom, Szymon Słupnik, Jan Damasceński i tak wielu innych są dla nas wszystkich klarownymi nauczycielami. Widzimy w nich, że posłuszeństwo wiary i cierpienie Krzyża nigdy nie przestaną przynosić owoców zbawienia.

Mam nadzieję, że wysiłek wspólnoty międzynarodowej doprowadzi wkrótce do zakończenia konfliktu w Syrii, do odbudowy zniszczonego kraju i powrotu uchodźców do domu, którym – jako Kościół katolicki w Polsce będziemy nadal pomagać.

Chciałbym równocześnie podziękować poprzednikowi Waszej Błogosławioności emerytowanemu Patriarsze Antiochii Grzegorzowi III Lahamowi, niezłomnemu orędownikowi pokoju i pojednania. Ufam, że nadchodzący czas stworzy dla niego wiele okazji, aby przez modlitwę i ofiarę służyć Chrystusowi w umiłowanym Kościele melchickim.
Łącząc wyrazy szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie,

✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Zdjęcie ilustracyjne: pl.radiovaticana.va

BP KEP

NO COMMENTS