(Polski) CCEE i CEC: Chrześcijanie Europy chcą wspólnie świadczyć o Chrystusie i zacieśnić współpracę

22-02-2017
1327

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wspólne dawanie świadectwa o Chrystusie i o Jego Ewangelii w coraz bardziej zeświecczonej Europie oraz dążenie do zacieśnienia współpracy były głównym tematem dorocznego spotkania Komitetu Wspólnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (CEC). Obradował on w dniach 20-21 lutego w Paryżu a pracom współprzewodniczyli przewodniczący obu organizacji: kard. Angelo Bagnasco z Włoch i bp Christopher Hill z Kościoła Anglii. Szczególną okazją do obecnego spotkania było 45-lecie istnienia Komitetu Wspólnego. W obradach wziął udział abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący CCEE.

Przedmiotem licznych dyskusji w stolicy Francji był obecny klimat społeczno-polityczny, naznaczony niestabilnością i poczuciem braku nadziei – stwierdza komunikat, ogłoszony po spotkaniu. Zwraca uwagę, że przedstawiciele Kościołów i wyznań „ukazali różny punkty widzenia na nasz obecny kontekst, w tym na przyszłość Europy, stojące przed nią wyzwania społeczne i polityczne, niepewność gospodarczą i na tysiące pytań związanych z migracjami”. Wymiana myśli odzwierciedlała różnorodność perspektyw istniejących w łonie Kościołów i w istocie całego naszego kontynentu.

Uczestnicy posiedzenia przypomnieli o fali zamachów terrorystycznych w Paryżu i w całej Francji, a także o tragicznych przykładach trudności, jakie dzisiejsza Europa musi podejmować. Wyrazili przy tym solidarność nie tylko z ofiarami tych ataków, ale także z tymi, którzy są celem najnowszych przejawów terroryzmu na Bliskim Wschodzie, w Afryce i w Azji.

Komitet Wspólny omawiał również specyficzne zagadnienia kościelne, m.in. analfabetyzm religijny i jak świadczyć o Ewangelii w coraz bardziej zeświecczonej i pluralistycznej Europie. Wyrażono optymizm co do zdolności Kościołów ofiarowania nadziei i wniesienia znaczącego wkładu we wszystkie dziedziny życia na naszym kontynencie. Z tego punktu widzenia przyszłe inicjatywy obu organizacji będą organizowane na mocnym fundamencie teologicznej, zaangażowanej w dialog oraz skupią się także na świadectwie i głoszeniu Ewangelii.

Z komunikatu wynika ponadto, że uczestnicy obrad postanowili, iż CCEE i CEC rozpoczną podejmowanie różnych tematów i przygotują propozycję projektów współpracy. Obejmie to wspólną pracę obu organizacji w dziedzinie wolności religii lub wierzeń jako pozytywnej odpowiedzi na wyzwanie analfabetyzmu religijnego.

Komitet wspólny CCEE i CEC powstał w 1972 i zbiera się co roku w celu określenia i kontroli różnych inicjatyw, podejmowanych razem przez te organizacje. W ramach tej współpracy odbyły się dotychczas m.in. trzy Europejskie Zgromadzenia Ekumeniczne (Bazylea – 1989, Graz – 1997 i Sybin – 2007) a w 2001 podpisano wspólnie opracowaną Kartę Ekumeniczną. W pracach Komitetu uczestniczą nie tylko jego członkowie oraz kierownictwa obu organizacji, ale także eksperci powołani przez nie. Współprzewodniczącymi tego gremium są szefowie CCEE i CEC – obecnie są to kard. Angelo Bagnasco z Włoch i anglikański biskup Christopher Hill z Wielkiej Brytanii. Jednym z członków Komitetu jest wiceprzewodniczący CCEE abp Stanisław Gądecki z Poznania.

Konferencja Kościołów Europejskich powstała w 1959 i obecnie zrzesza 114 Kościołów tradycji anglikańskiej, prawosławnej, protestanckiej i starokatolickiej oraz 40 krajowych rad Kościołów i podobnych organizacji. CEC ma swoje biura w Brukseli i Strasburgu. Przewodniczącym organizacji jest anglikanin bp Christopher Hill a sekretarzem generalnym – protestant belgijski ks. dr Guy Liagre.

Rada Konferencji Biskupich Europy istnieje od 1971 i skupia w tej chwili 32 episkopaty krajowe i Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, reprezentowane przez ich przewodniczących, a także arcybiskupów Luksemburga, Monako i maronickiego Cypru oraz biskupów mukaczewskiego (greckokatolickiego), kiszyniowskiego i administratora apostolskiego Estonii. Na czele CCEE stoi obecnie kard. A. Bagnasco z Włoch, dwoma wiceprzewodniczącymi są kard. Vincent Nichols z Wielkiej Brytanii i abp St. Gądecki z Polski a sekretarzem generalnym jest portugalski kapłan ks. Duarte da Cunha. Rada ma swoją siedzibę w Sankt Gall w Szwajcarii.

kg(KAI)/BPKEP/Paryż

Zdjęcie ilustracyjne: CCEE