Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

– Objawienia te należą do najbardziej znaczących w życiu Kościoła i nie tracą dziś nic ze swojej aktualności. Świadczy o tym niezwykłe zainteresowanie Fatimą ludu Bożego wraz ze swymi pasterzami, inspirowanymi nauczaniem papieży, zwłaszcza św. Jana Pawła II – piszą polscy biskupi w liście pasterskim z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich. Zachęcają także do obchodzenia pięciu kolejnych pierwszych sobót miesiąca, o co prosiła Maryja w Fatimie.

>> TREŚĆ LISTU

– Celem objawień Maryjnych, w szczególności tych w Fatimie, jest ukazanie i wyjaśnienie znaków czasu w dobie kryzysu wiary – piszą biskupi w liście pasterskim. Zwracają też uwagę, że Maryja, Matka Zbawiciela nieustannie wzywa do realizowania woli Jej Syna, jako jedynej gwarancji zachowania ładu i pokoju na świecie.

Księża biskupi podkreślają związek papieży z Fatimą, szczególnie św. Jana Pawła II. Zamach na życie Papieża Polaka miał miejsce 13 maja 1981 r., czyli w rocznicę objawień fatimskich. Sam papież pojechał podziękować za ocalone życie właśnie do Fatimy. Papież pochodzący z bloku państw komunistycznych dokonał 25 marca 1984 r. publicznego Aktu poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi w jedności z wszystkimi biskupami świata, co było wypełnieniem prośby Matki Bożej. Ponadto św. Jan Paweł II w 2000 roku beatyfikował Franciszka i Hiacyntę oraz ujawnił trzecią część tajemnicy fatimskiej. Papież Benedykt zaś podczas swego pobytu w Fatimie stwierdził: „łudziłby się ten, kto by sądził, że misja Fatimy została zakończona”.

Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce przypominają także historyczne wydarzenie z 8 września 1946 roku na Jasnej Górze. Biskupi polscy pod przewodnictwem kard. Augusta Hlonda dokonali wówczas uroczystego Aktu poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi.

– Wzorując się na tamtym epokowym wydarzeniu Episkopat Polski w jubileuszowym roku setnej rocznicy objawień, 6 czerwca br., podczas zebrania plenarnego odnowi Akt poświęcenia. Będzie to miało miejsce w pallotyńskim sanktuarium na Krzeptówkach, zwanym potocznie „Polską Fatimą – zapowiadają biskupi.

Akt ten zostanie następnie ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie w święto narodzenia Matki Bożej, 8 września 2017 roku.

Biskupi polscy wzywają wszystkich wiernych, by podjęli przesłanie z Fatimy. Podkreślają, że przyjęcie orędzia Maryi wyraża się także poprzez odprawianie pierwszych sobót miesiąca. Każdy, kto przez pięć kolejnych pierwszych sobót będzie w stanie łaski uświęcającej, przyjmie Komunię św. i odmówi część różańca św., rozważając w zjednoczeniu z Matką Bożą tajemnice różańcowe, z intencją wynagradzającą za grzechy świata, stanie się nie widzem, ale czynnym uczestnikiem tego orędzia.

List pasterski będzie czytany w niedzielę 21 maja.

BPKEP

Fot. M.Mazur/episkopat.pl

Zobacz także:
>>Sekretariat Fatimski
>>Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach
>>Sanktuarium w Fatimie

Informacje:
>>Rodzina, prawo do życia i godność kobiet w Akcie Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi

>>Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi
>>Przewodniczący KEP: Orędzie z Fatimy to nawrócenie, różaniec, zawierzenie i pokuta
>>Jasna Góra: Wielbienie z Maryją Królową w 100. rocznicę objawień fatimskich
>>Papież do chorych: jesteście cennym skarbem Kościoła
>>Franciszek w Fatimie: pod opieką Maryi kontemplujemy prawdziwe oblicze Jezusa
>>Kard. Parolin w Fatimie: Boże miłosierdzie jest silniejsze od mocy zła
>>Franciszek: Spoglądając na Maryję wierzmy w rewolucyjną moc czułości i miłości
>>Franciszek przybył do Portugalii
>>Różaniec święty w łączności z sanktuariami świata – transmisja Telewizja Trwa
>>Kościół w Polsce uczci 13 maja 100. rocznicę objawień fatimskich
>>Fatima – główne treści orędzia Matki Bożej
>>Papież do Portugalczyków: w Fatimie zawierzę wszystkich Matce Bożej
>>Fatima: portrety świętych Hiacynty i Franciszka zawisną na fasadzie bazyliki
>>Relacja z wizyty papieża Franciszka w Fatimie 12 – 13 maja 2017 r. (eKai)

 

 

 

 

SHARE