Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Centralne uroczystości Święta Niepodległości odbędą się w sobotę 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W obchodach wezmą udział przedstawiciele Episkopatu Polski oraz najwyższe władze państwowe na czele z prezydentem, premierem oraz marszałkami Sejmu i Senatu. W całym kraju będą odprawiane Msze św. w intencji Ojczyzny.

„Niech nasza obecność w Świątyni Opatrzności Bożej będzie wyrazem dziękczynienia Bogu za dar odzyskanej wolności” – napisał kard. Kazimierz Nycz w zaproszeniu na uroczystości związane ze Świętem Niepodległości. „Podczas Eucharystii odmówimy Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej oraz podziękujemy Bogu za wolność i niepodległość, prosząc Go o dalszą opiekę nad naszą Ojczyzną” – zapowiedział Metropolita Warszawski. Wyraził nadzieję, że liczna obecność wiernych „będzie wyrazem dziękczynienia Bogu za dar odzyskanej wolności”.

Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie została oddana do użytku wiernych 11 listopada 2016 roku. Uroczystości, które odbędą się w tym roku w Świątyni, zainaugurują cykl wydarzeń, wieńczących w 2018 roku obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

>>ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚCI W ŚWIĄTYNI OPATRZNOŚCI BOŻEJ

„Potrzebny jest w naszej ojczyźnie dobrze nam znany z historii patriotyzm otwarty na solidarną współpracę z innymi narodami i oparty na szacunku dla innych kultur i języków. Patriotyzm bez przemocy i pogardy. Patriotyzm wrażliwy także na cierpienie i krzywdę, która dotyka innych ludzi i inne narody” – podkreślili polscy biskupi w opublikowanym w kwietniu tego roku dokumencie społecznym pt. „Chrześcijański kształt patriotyzmu”. Został on przyjęty podczas 375. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 14 marca br.

Biskupi przypomnieli w nim m.in. o codziennym i obywatelskim wymiarze patriotyzmu. Wskazali, że heroizm i męczeństwo narodowych bohaterów, wzywają jednocześnie naród polski na drogę przebaczenia i pojednania. Napisali też o potrzebie odpowiedzialnej polityki historycznej, której celem jest „jednoczenie ludzi wokół wspólnego dobra, wzmacnianie więzi międzyludzkich i poczucia wspólnoty duchowych wartości ponad różnicami i podziałami”.

www.archwwa.pl/ BPKEP

Zobacz też: CHRZEŚCIJAŃSKI KSZTAŁT PATRIOTYZMU – DOKUMENT PRZYGOTOWANY PRZEZ RADĘ KEP DS. SPOŁECZNYCH

Zdjęcie ilustracyjne: W. Łączyński