Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Najbliższe centralne obchody XXI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się w Warszawie 17 stycznia 2018 r. Nad ich kształtem obradował dziś wstępnie Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, któremu z ramienia Episkopatu przewodniczy bp Rafał Markowski.

W ramach dyskusji zastanawiano się zarówno nad hasłem Dnia Judaizmu, jak i nad pracą edukacyjną i formacyjną, jaka powinna poprzedzić jego obchody. Nowością towarzyszącą przyszłorocznemu Dniu Judaizmu ma być zorganizowanie w jego ramach specjalnego spotkania młodzieży chrześcijańskiej i żydowskiej.

Zwrócono uwagę, że Warszawa przed 1939 r. była miastem, w którym żyło najwięcej Żydów spośród wszystkich miast Europy. W związku z tym postanowiono, że Dzień Judaizmu w stolicy Polski zostanie poprzedzony specjalną kampanią informacyjną i edukacyjną, mającą na celu przypomnienie nie tylko tego faktu, ale i obecności Żydów na ziemiach polskich, jako niezbywalnego elementu polskiej tożsamości i przestrzeni kulturowej.

Postulowano zaproszenie do współudziału w przygotowaniach Dnia Judaizmu władz miasta, warszawskich uczelni oraz licznych, funkcjonujących tutaj instytucji związanych z kulturą żydowską i mających na celu jej promowanie – ze szczególnym zwróceniem uwagi na Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Ogólnopolski Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Polska jest drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować takie obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria.

Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości – jak nauczał Jan Paweł II – że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz “czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”.

Zgodnie z założeniami Episkopatu, Dzień Judaizmu ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii oraz ukazywać antysemityzm jako grzech. Jest to też okazja do propagowania posoborowego wyjaśniania tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.

Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem. Przewodniczący Komitetu, bp Mieczysław Cisło podkreśla, że “wspólne dziedzictwo Żydów i chrześcijan wzywa ich do dawania świadectwa Jedynemu Bogu i jego przykazaniom”.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. W międzyczasie odbyły się w największych polskich miastach. Ubiegłoroczne jubileuszowe ogólnopolskie obchody XX Dnia Judaizmu miały miejsce w Kielcach, a w przyszłym roku zorganizowane zostaną ponownie w stolicy.

Komitetowi ds. Dialogu z Judaizmem Rady Konferencji Episkopatu ds. Dialogu Religijnego przewodniczy bp Rafał Markowski. W jego skład wchodzą: ks. Tomasz Adamczyk, Monika Adamczyk-Grabowska CFSF, ks. Wiesław Dawidowski OSA, prof. Jan Grosfeld, ks. Łukasz Kamykowski, ks. Grzegorz Michalczyk, Ryszard Montusiewicz, ks. Jerzy Stranz, Barbara Sułek-Kowalska, ks. Alfred Wierzbicki i Sławomir Żurek.

KAI

Spotkanie Komitetu d. Dialogu z Judaizmem, 24 kwietnia 2017 r.

Zdjęcie ilustracyjne: jl/BP KEP

NO COMMENTS