Niedzielą Miłosierdzia Bożego, 7 kwietnia, rozpoczyna się obchodzony już po raz 80. Tydzień Miłosierdzia, którego celem jest budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich. Tegorocznym hasłem tego czasu będą słowa: „…każdy miłujący Tego, który dał życie, miłuje również tego, kto życie od Niego otrzymał” (1 J 5, 1).

Główne obchody Niedzieli Miłosierdzia będą miały miejsce tradycyjnie w Krakowie-Łagiewnikach. Najważniejszym punktem tego dnia będzie Eucharystia pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Rozpocznie się ona o godz. 10.00 przy ołtarzu polowym.

Jak wyjaśnił bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, hasło tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia łączy się z przypadającą w tym czasie uroczystością Zwiastowania Pańskiego obchodzoną jako Dzień Świętości Życia. Przypomniał, że życie każdego człowieka jest darem Bożej miłości. „Nie można miłować Boga, nie miłując swego bliźniego” – napisał w specjalnym słowie z okazji Niedzieli Bożego Miłosierdzia bp Szlachetka.

Celem zainicjowanego w 1937 r. przez Caritas Polska Tygodnia Miłosierdzia jest przede wszystkim formacja – budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień, służą także prezentacji pracy, jaką różne organizacje charytatywne wykonują na polu pomocy charytatywnej i są zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia.

Tydzień Miłosierdzia rozpoczyna się w Kościele katolickim w Polsce w Niedzielę Bożego Miłosierdzia od 2013 roku. Wcześniej obchodzony był w pierwszym tygodniu października. W przeżywanie Tygodnia Miłosierdzia włączają się w sposób szczególny parafialne oddziały Caritas, szkolne koła Caritas oraz placówki prowadzone przez Caritas diecezjalne.

Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia zakończy się w sobotę, 13 kwietnia, obchodzonym od kilku lat „Dniem Dobra”. Na każdy dzień Caritas Polska przygotowała specjalne rozważania.

Caritas Polska/ BPKEP

>>Rozważania na Tydzień Miłosierdzia (pdf)