Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Do udziału w Międzyreligijnym Marszu Solidarności z Ukrainą oraz modlitwie o pokój zachęcił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Z zaproszeniem do uczestnictwa w spotkaniu, które zaplanowano na 5 marca w centrum Bielska-Białej, hierarcha zwrócił się do przedstawicieli różnych wyznań i społeczności – grekokatolików, luteran, przedstawicieli żydowskiej gminy, a także władz miejskich i samorządowych oraz wszystkich wiernych i duchownych z diecezji bielsko-żywieckiej.

„Spotykamy się na placu Bolesława Chrobrego w Bielsku-Białej w sobotę, 5 marca, o godz. 19:30. Następnie przejdziemy w cichym marszu do katedry św. Mikołaja, w której sprawowana będzie Msza św.” – napisał duchowny na Twitterze.

Spotkanie rozpocznie się modlitwą ekumeniczną. Liturgię w bielskiej katedrze sprawować będzie bp Pindel. Organizatorzy marszu zachęcili, by przynieść ze sobą flagi Polski i Ukrainy oraz latarki, które będą wykorzystywane na Placu Chrobrego oraz podczas przemarszu.

Tymczasem w Środę Popielcową o godzinie 20:30 zaplanowano modlitwę różańcową online z biskupem Romanem. Będzie ona transmitowana przez konta diecezji na Facebooku, Twitterze, Youtube. Tego dnia przed południem biskup odprawi Mszę św. w żywieckiej konkatedrze. Kilka dni temu poinformował, że tegoroczna jałmużna wielkopostna księży przeznaczona zostanie na pomoc ukraińskim uchodźcom.

W minioną niedzielę Caritas bielsko-żywiecka rozpoczęła w parafiach zbiórkę do puszek na rzecz pomocy Ukraińcom. Będzie ona kontynuowana w Popielec.

Przez cały czas diecezjalna Caritas prowadzi zbiórkę pieniężna oraz rzeczową dla uchodźców z Ukrainy. Szczególnie mocno zaangażowało się w akcję Liceum Katolickie w Cieszynie. Młodzi ludzie od kilku dni zbierają artykuły żywnościowe z długim terminem przydatności do spożycia, karimaty, śpiwory, koce, środki higieny osobistej i pampersy. Wsparcie medyczne i rzeczowe dla uchodźców zaoferowała Klinika św. Łukasza w Bielsku-Białej.

Nadzorowane przez diecezję ośrodki, w tym te należące do Caritas, zostały udostępnione uchodźcom z Ukrainy. Ks. Robert Kurpios, dyrektor diecezjalnej Caritas, szacuje w rozmowie z KAI, że schronienie na terenie diecezji znajdzie około 200 osób.

Przybyły już pierwsze z nich – przede wszystkim – dzieci z matkami oraz osoby starsze. Przybysze zamieszkali w Centrum im. bł. ks. W. Bukowińskiego w Zagórniku. To 13 osób, w tym sześcioro dzieci. W drodze są kolejne grupy, w tym m.in. 25 dzieci z ukraińskiego Domu Dziecka z opiekunami.

Przybywający uciekinierzy będą rozlokowani m.in. w Centrum Jubileuszowym Caritas w bielskim Lipniku, u pobliskich sióstr Notre Dame, u sióstr duchaczek i orionistów w Międzybrodziu Bialskim, Andrychowie i Istebnej.

Na Ukrainę z bielsko-żywieckiej diecezji wyruszają 3 transporty humanitarne oraz z pomocą żywnościową dla żołnierzy. Zamierzają dotrzeć do Mościsk i Drohobycza.

Pomocą w obecnej sytuacji na terenie diecezji zajmuje specjalny zespół wsparcia dla uchodźców z Ukrainy.

rk/Bielsko-Biała