(Polski)  Abp Budzik w 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika: Genialny astronom i człowiek wiary

0
436

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Genialny astronom, człowiek wiary, człowiek Kościoła zarówno w swoich przekonaniach, jak i w wytężonej pracy: dla diecezji warmińskiej, dla biskupa i kapituły, dla swojej małej i wielkiej Ojczyzny – mówił o Mikołaju Koperniku abp Stanisław Budzik w katedrze we Fromborku. Metropolita Lubelski przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas uroczystości związanych z 480. rocznicą śmierci autora dzieła „O obrotach sfer niebieskich”.

W homilii Metropolita Lubelski i przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP odniósł się do obchodzonej dziś uroczystości Wniebowstąpienia. Mówił o dwóch przesłaniach tej uroczystości: o tym, by być wiernym ziemi, która jest dziełem Boga oraz aby być wpatrzonym w niebo. „Bądźcie wierni tej ziemi i szukajcie tego, co w górze. Te wezwania się uzupełniają, jak droga i cel, praca i zwycięstwo” – powiedział.

W tym kontekście nawiązał też do życia i dzieł Mikołaja Kopernika. Zauważył, że był on zarówno genialnym astronomem, jak i człowiekiem wiary. „O głębokiej religijności Kopernika świadczy fakt, że zasadniczą tezę swojego dzieła o Słońcu, jako środku układu planetarnego, poprzedził wezwaniem pomocy Bożej, a zakończył uwielbieniem dla wspaniałości Boga Najlepszego i Największego. W ostatnim roku życia Kopernik zadedykował swoje dzieło papieżowi Pawłowi III. Wyraża w nim przekonanie o jedności prawdy, podchodzącej zarówno z objawienia Bożego, jak i z odkrywania praw przyrody” – powiedział abp Budzik. „Genialny astronom był człowiekiem Kościoła zarówno w swoich przekonaniach, jak i w wytężonej pracy: dla diecezji warmińskiej, dla biskupa i kapituły, dla swojej małej i wielkiej Ojczyzny” – dodał.

Na zakończenie homilii abp Budzik zauważył, że nikt nie połączył nieba i ziemi tak doskonale, jak Chrystus. „W tajemnicy Wcielenia sprowadził niebo na ziemię. W tajemnicy Wniebowstąpienia wyniósł ziemię na wyżyny nieba” – powiedział. Jak wyjaśnił, uroczystość Wniebowstąpienia skłania do spojrzenia ku niebu. „Kierować spojrzenie ku niebu, to znaczy zwracać uwagę na to, co istotne, na to, co decydujące w naszym życiu, czyli na miłość. Bo, jak mówi Pismo Święte, wiara przeminie, nadzieja się spełni, ale zawsze i wszędzie trwać będzie miłość” – podkreślił.

Na zakończenie uroczystości gospodarz miejsca, metropolita warmiński abp Józef Górzyński wskazał, że Mikołaj Kopernik był człowiekiem głębokiej wiary i potrafił godzić wiarę i wiedzę.

W liturgii, sprawowanej w ogłoszonym przez Senat Roku Mikołaja Kopernika, uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, świata nauki oraz wielu instytucji i urzędów. Podczas Mszy św. modlono się m.in. za przedstawicieli nauki i sztuki.

Mikołaj Kopernik był kanonikiem warmińskim i bliskim współpracownikiem biskupów warmińskich. We Fromborku i na Warmii spędził 40 lat. Pochowany został w katedrze we Fromborku 480 lat temu.

BP KEP

>>Pełny tekst homilii

NO COMMENTS