Dziękujemy dziś za wszelkie dobro, jakie stało się udziałem miasta Poznania i okolic, za wszystko co przyczyniało się, dzięki pracy Bambrów, do rozwoju Poznania i Wielkopolski – powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas Mszy św. z okazji 300-lecia przybycia Bambrów do Wielkopolski.  Dziękczynieniu, które miało miejsce 20 października w katedrze poznańskiej, przewodniczył i homilię wygłosił abp Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu, współprzewodniczący Grupy Kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec.

Abp Gądecki na początku Mszy św. powitał obecne na Eucharystii delegacje z Bambergu, przedstawicieli władz miasta oraz Towarzystwa Bambrów Poznańskich i zgromadzonych wiernych. Przypomniał też historię osadników bamberskich, którzy przybyli do Wielkopolski na początku XVIII wieku. „Mieli objąć w posiadanie nieznaną ziemię. Przez wiarę przywędrowali do ziemi obiecanej jak Abraham” – powiedział.

Abp Ludwig Schick, który przewodniczył Mszy św., mówił w homilii o potrzebie szerzenia pokoju między ludźmi i narodami oraz o wezwaniu do głoszenia Ewangelii. „300-lecie osiedlenie się osadników z Bambergu w Poznaniu jest wspomnieniem udanej migracji i integracji. Jest też wspomnieniem dobrego sąsiedztwa i owocnej wymiany między Polakami a Niemcami. Wszyscy chrześcijanie są ochrzczeni i posłani, by jak głosi motto tego Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego – października 2019 roku, przyczyniać się do pokoju i dobrobytu wszystkich ludów i narodów, przede wszystkim przez wytrwałą modlitwę.  Świętujmy ten jubileusz także jako zobowiązanie do pokojowego współistnienia Polaków i Niemców” – powiedział abp Schick.

Podczas uroczystości zostały wręczone medale jubileuszu 300-lecia osadników bamberskich w Poznaniu abp. Stanisławowi Gądeckiemu i abp. Ludwigowi Schickowi.

Mszę św. transmitowało archidiecezjalne Radio Emaus.

BP KEP

Fotorelacja:

Fot. br. Zygmunt Kajdan

BRAK KOMENTARZY