Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i współpracownicy Konsorcjum Pionier, obejmującego ogólnopolską sieć światłowodową, uczestniczyli we Mszy św. w katedrze poznańskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Wspólnie modlono się w intencji naukowców, także o to, by nowe technologie służyły dobru człowieka.

Msza św. była punktem programu obchodów 30-lecia Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), znanego w skali międzynarodowej węzła europejskiej przestrzeni badawczej w zakresie infrastruktury informatycznej nauki oraz ważnego centrum badawczo-rozwojowego w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

„Tempo krajowego rozwoju w najbliższych latach będzie zależało od efektów cyfrowej transformacji nauki, gospodarki i społeczeństwa. Taką misję od lat stara się realizować PCSS, za co – jako społeczeństwo i jako Kościół – jesteśmy tej instytucji bardzo wdzięczni” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

>>HOMILIA

W homilii metropolita poznański – w nawiązaniu do dokumentów Stolicy Apostolskiej – odniósł się do zagadnienia etyki w internecie i rozwoju nowoczesnych technologii. Zauważył, że kluczowe w etycznej ocenie narzędzi cyfrowych są osoba ludzka i wspólnota, ponieważ komunikacja powinna przebiegać od osoby do osoby i służyć integralnemu rozwojowi osób. Abp Gądecki przestrzegał przed zjawiskiem cyfrowego wykluczenia, zauważył też, że korzystanie z internetu może budzić zagrożenia w takich kwestiach, jak prywatność, bezpieczeństwo i poufność danych, prawa autorskie i prawo do własności intelektualnej, pornografia, witryny nienawiści, rozpowszechnianie plotek i niszczenie czyjejś dobrej sławy pod pozorem przekazywania wiadomości.

Abp Gądecki zachęcał też do modlitwy, byśmy „podczas naszych wędrówek w internecie kierowali nasze oczy tylko na to co podoba się Bogu i traktowali z miłością i cierpliwością wszystkie osoby, które tam spotkamy”.

W imieniu poprzedniego i obecnego kierownictwa PCSS podziękowanie metropolicie poznańskiemu za obecność w ważnych dla placówki badawczej momentach, takich jak poświęcenie kamienia węgielnego, a następnie budynku PCSS, złożył prof. Jan Węglarz. „Zapewniam o naszej pamięci w modlitwie o łaskę Ducha Świętego i dalsze siły dla księdza arcybiskupa w sprawowaniu jego ofiarnej służby Bogu i ludziom” – mówił nestor polskich informatyków, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk.

„Z naszej strony chciałbym zapewnić, że nie ustaniemy w wysiłkach, by rozwój technologii informacyjnych nie prowadził do duchowej degradacji ludzkości, ale wręcz przeciwnie, przez szacunek do każdego człowieka jako dziecka Bożego, do jej rzeczywiście równomiernego rozwoju” – mówił prof. Węglarz.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe powstało w 1993 roku i zostało połączone z europejskimi sieciami naukowymi, zapewniając polskiemu środowisku naukowemu dostęp do światowego Internetu. Specjalizacja centrum obejmuje prace badawczo-rozwojowe w obszarze rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz w zakresie ich zastosowań w obszarze cyfrowej transformacji nauki, gospodarki i społeczeństwa.

W PCSS uruchomiono pierwszy w Polsce system kryptografii kwantowej, a od 2019 r. na terenie lotniska w Kąkolewie rozwija ono swą działalność w laboratorium AeroSpace Lab w zakresie zastosowań bezzałogowych statków powietrznych, systemów autonomicznych i kontroli lotów.

ms / Poznań/ KAI

NO COMMENTS