Jeśli rozwój sztucznej inteligencji ma służyć dobru ludzkości, to jego podstawowym kryterium musi być godność osoby ludzkiej – mówił w Niedzielę Palmową abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował liturgię Niedzieli Męki Pańskiej w katedrze poznańskiej.

Mszę św. rozpoczęła procesja z palmami do katedry. Podczas liturgii odśpiewano Pasję według św. Mateusza. W homilii metropolita poznański mówił o postaci Sługi Pańskiego z biblijnej księgi proroka Izajasza, nawiązał też do uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

„Człowiek i ludzkość pozostają bezpieczne tylko pod panowaniem Chrystusa, które to panowanie rodzi się z miłości, ukazuje miłość i rządzi się miłością” – mówił abp Gądecki. Podkreślił, że „prawdy o panowaniu Chrystusa nad całym stworzeniem nie są w stanie zakwestionować żadne osiągnięcie ludzkiego geniuszu, mimo, iż w międzyczasie ludzkość rzeczywiście poczyniła – w sensie technicznym – ogromne postępy. Jeśli rozwój ludzkości pójdzie zgodnie z prawem Bożym, ludzkość nie powodów do obaw. Jeśli jednak pójdzie przeciw prawom Bożym to istnieją powody do obaw”.

Metropolita poznański nawiązał do rozwoju sztucznej inteligencji, który stanowi „ogromny potencjał dla ludzkości”. „Zostanie on jednak dobrze wykorzystany tylko wtedy, gdy ci, którzy rozwijają te techniki, zachowają konsekwentnie wolę działania w sposób etyczny i odpowiedzialny” – mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu Polski zauważył, że „jak do tej pory dane zdają się sugerować, że techniki cyfrowe posłużyły do zwiększenia nierówności w świecie, i to nie tylko, gdy chodzi o różnice w bogactwie materialnym, ale również w dostępie do wpływów politycznych i społecznych”. „Trzeba być ostrożnym, w jaki sposób – w społecznych i gospodarczych procesach decyzyjnych – powierza się osąd algorytmom, które przetwarzają gromadzone, często niejawnie, dane dotyczące osób oraz ich wcześniejszych cech i zachowań” – podkreślił abp Gądecki.

Metropolita poznański nawiązał do listu biznesmenów, inwestorów i ekspertów od sztucznej inteligencji wzywających do natychmiastowego wstrzymania szkolenia systemów sztucznej inteligencji potężniejszych niż GPT-4 na co najmniej pół roku. „Przesłanie tego listu jest proste – obserwując obecny wyścig zbrojeń – nikt nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji podobnych działań” – mówił abp Gądecki.

„Zaawansowana sztuczna inteligencja może stworzyć «głęboką zmianę w historii życia na Ziemi», a do jej rozwoju powinno się podchodzić z wielką ostrożnością, czego dowodem pierwsze samobójstwa sprowokowane przez tę technikę. Niekontrolowane podejście do rozwoju sztucznej inteligencji grozi zalewem dezinformacji, masową automatyzacją pracy, a nawet zastąpieniem ludzi przez maszyny i «utratą kontroli nad cywilizacją»” – zauważył metropolita poznański.

W liturgii Niedzieli Palmowej wziął udział Poznański Chór Katedralny pod dyr. ks. Szymona Bajona.

ms / Poznań