Zło nigdy nie zwycięży, śmierć niewinnych jest ofiarą, którą Ukraina ponosi za swą wolność – bycie krajem europejskim, w którym prawa i godność człowieka będą chronione oraz uszanowane, którymi już nikt nigdy nie będzie targował – podkreślił abp Eugeniusz Popowicz, Metropolita Przemysko-Warszawski w czasie nabożeństwa żałobnego w Soborze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu za ofiary kijowskiego Majdanu.

Abp Popowicz przypomniał, że 20 lutego Kościół Greckokatolicki włącza się w obchody dnia pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Tego dnia wierni modlą się w intencji ofiar i o pokój na Ukrainie. Metropolita Przemysko-Warszawski zaznaczył: „Wszyscy mamy w pamięci obrazy społecznego zrywu na centralnym placu Kijowa oraz na ulicach  innych miast Ukrainy. Widzimy pokojową i bohaterską walkę Ukraińców o prawo do godnego życia, o prawo do życia w Europie, o elementarne ludzkie wartości. Bo taką była Rewolucja Godności – zachować ludzką godność i prawo człowieka do wolności oraz swobody”.

Dodał też, że wolnościowy zryw spotkał się ze zdecydowana reakcją władz. Abp Popowicz podkreślił, że ówczesna władza „chciała rozwiązać starymi stalinowsko-bolszewickimi metodami”. Podczas nabożeństwa żałobnego zaznaczył: „Naród nie poddał się, mimo tak dużej liczby niewinnych ofiar – ponieważ pamiętał, że kiedy podda się, zło odrodzi się z podwójną siłą. Obywatele mieli w pamięci miliony zamęczonych głodem, deportowanych oraz rozstrzelanych w sybirskich lasach czy więziennych murach. Naród pamiętał, że poddać się to trafić w nową niewolę”.

Metropolita Przemysko-Warszawski w czasie dzisiejszego nabożeństwa powiedział, że modlitewną pamięcią ogarnia ofiary zarówno Niebiańskiej Sotni jak i „wszystkie ofiary nieogłoszonej wojny przeciwko Ukrainie, która do dzisiaj zbiera krwawe żniwo”.  Podkreślił: „Zło nigdy nie zwycięży, śmierć niewinnych jest ofiarą, którą Ukraina ponosi za swą wolność – bycie krajem europejskim, w którym prawa i godność człowieka będą chronione oraz uszanowane, którymi już nikt nigdy nie będzie targował”.

W nabożeństwie żałobnym w Soborze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu za ofiary kijowskiego Majdanu udział wzięła młodzież z Przemyśla i Ukrainy ucząca się m.in. w szkole im. Markiana Szaszkewicza. Za ofiary kijowskiego Majdanu i o pokój na Ukrainie modliły się też kobiety z Maryjskiej Drużyny. Dzień Bohaterów Niebieskiej Sotni jest obchodzony co roku 20 lutego na podstawie dekretu prezydenta Ukrainy z 11 lutego 2015 r.

Ks. BS

BRAK KOMENTARZY