Archidiecezja poznańska gości już pierwszych pielgrzymów w ramach Dni w Diecezjach

18-07-2016
1400
@Glowimages: Group of friends at the beach with thumbs up

W archidiecezji poznańskiej goszczą już w ramach Dni w Diecezji pierwsi pielgrzymi przybyli na ŚDM do Krakowa. Dotarli oni z Madagaskaru, Wysp Zielonego Przylądka i Stanów Zjednoczonych. Czas wypełniają im m.in. wspólne tańce, odnawianie salek przyklasztornych oraz zwiedzanie Poznania. W sumie do archidiecezji przybędzie w najbliższych dniach prawie 3 tys. pielgrzymów z ponad 20 krajów.

Jako pierwsza dotarła 80-osobowa grupa z Madagaskaru. Gości ona w Środzie Wielkopolskiej, a w jej skład wchodzi oprócz młodych ludzi, z których najmłodszy ma 17 lat, biskup, 16 księży, 5 kleryków i siostry zakonne. Jak zauważa ks. Marcin Nowak, koordynator Dni w Diecezjach w tym mieście, to bardzo otwarci ludzie. Są też bardzo zadowoleni z gościny u rodzin i cieszy ich nasza serdeczność – stwierdza.

Jedna ze średzkich wolontariuszek, Dominika Hoft, studentka pedagogiki oraz dialogu i doradztwa społecznego dodaje, że spodziewała się, iż pobyt gości z różnych stron świata będzie dla jej miasta wyjątkowym wydarzeniem. – Goście z Madagaskaru wnoszą do naszego miasta mnóstwo życia. Świetnie nam wychodzi integracja, dużo wspólnie tańczymy, chociażby na placu przy kościele. My uczymy ich poloneza, a oni uczą nas swoich tańców – opowiada.

Podobnie jak Środa, również Grodzisk Wielkopolski ma już gości jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Dni w Diecezjach. Do tego miasta dotarło 14 Amerykanów zaangażowanych w międzynarodową organizację Young Life. Realizują oni własny program pracując na rzecz lokalnej społeczności: odnawiają salki w grodziskim kompleksie poklasztornym, które szkoły wynajmują na lekcje religii i wykonują mural, który będzie stanowił pamiątkę ich pobytu. Jutro dołączy do nich 35-osobowa grupa z Ameryki i 20 wolontariuszy z Young Life z Polski.

W Poznaniu goszczą też pielgrzymi z Wysp Zielonego Przylądka, którzy zwiedzali już miasto. Ta 80-osobowa grupa pierwszą część Dni w Diecezjach rozpoczynających się w środę 20 lipca spędzi w Jutrosinie i Pakosławiu.

Podczas Dni w Diecezjach, zanim w weekend wszyscy pielgrzymi zamieszkają w poznańskich i kilku podmiejskich parafiach, gościć będą w 18 dekanatach archidiecezji. Najliczniejsza, bo prawie 1400-osobowa grupa przybędzie do archidiecezji poznańskiej z Hiszpanii. Rozlokowana zostanie w Lesznie, Rydzynie, Rawiczu, Osiecznej, Drobninie, Słupi Kapitulnej, Łaszczynie, Miejskiej Górce, Kościanie, Bonikowie i Krobi.

Kolejną co do liczebności grupę stanowić będą Francuzi (prawie 200 osób), którzy zamieszkają w Wolsztynie, Solcu Nowym, Zbąszyniu i na Świętej Górze pod Gostyniem. Ze Stanów Zjednoczonych przybędzie w sumie 150 pielgrzymów. Zakwaterowani zostaną w Buku, Grodzisku Wielkopolskim, Międzychodzie, Gulczu, Obrzycku i Środzie Wielkopolskiej.

Natomiast 60 osób z Ukrainy przyjmie Rokietnica i Środa, 50 z Etiopii – Szamotuły i Obrzycko. Z kolei prawie 50 osób przyleci z Brazylii, a na swój przystanek wybrały one Śrem. Pozostałe kraje, z których młodzież będzie gościła w archidiecezji poznańskiej to: Kolumbia, Argentyna, Irlandia, Katar, Kanada, Malta, Papua Nowa Gwinea, Belgia, Boliwia, Bangladesz, RPA, Słowacja i Słowenia.

W minioną niedzielę w kościołach archidiecezji czytana była odezwa metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, w której zaapelował o zaangażowanie, zgodnie w możliwościami, swojego czasu i sił w podejmowane z racji ŚDM i Dni w Diecezjach inicjatywy. Ich kulminację w archidiecezji poznańskiej stanowić będą wydarzenia odbywające się w weekend 23-24 lipca na poznańskiej Cytadeli w utworzonej tam Strefie Pielgrzyma, ze sceną naprzeciwko Dzwonu Pokoju.

bt / Poznań