Auschwitz II-Birkenau: ostatnie przygotowania do wizyty papieża Franciszka

29-07-2016
1987

Na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz II Birkenau trwają ostatnie przygotowania przed wizytą papieża Franciszka. Ojciec Święty przybędzie tam ok. godz. 10.30. Wcześniej będzie się modlił w obozie Auschwitz. Przybyła na miejsce uroczystości grupa ocalałych więźniów obozu została powitana brawami.

Do Brzezinki przybyli już dziennikarze z całego świata, którzy będą relacjonować na żywo papieską wizytę w tym miejscu. Wielu z nich przyznawało w drodze na zwyżkę dla mediów, że jest w tym miejscu po raz pierwszy w życiu i będzie wykonywać swą pracę z większym niż zwykle skupieniem, a być może nawet w milczeniu.

Na miejsce uroczystości przybyła już dwoma busami grupa ocalałych z obozu. Zgromadzeni na ich widok wstali z miejsc i przywitali ich brawami.

Przed placem przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu, gdzie papież przybędzie samochodem elektrycznym, przygotowano już miejsca honorowe dla byłych więźniów obozu oraz „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” oraz ich rodzin.

W Auschwitz II-Birkenau Franciszek spotka się z kilkunastoma „Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata”, przedstawicielami rodzin oraz reprezentantami nieżyjących już osób, którzy z narażeniem życia pomagali Żydom. Obecny będzie m.in. ks. Stanisław Ruszała, proboszcz z Markowej, gdzie Józef i Wiktoria Ulma wraz z siedmiorgiem dzieci zostali zamordowani za pomoc ludności żydowskiej.

lk, rk / Oświęcim