16/08/2016

„Polska jest darem, dla którego warto podjąć spór o zwycięstwo prawdy i o przyszłość”- mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski na Jasnej Górze podczas uroczystości Wniebowzięcia NMP. Biskupi 15 sierpnia mówili w homiliach o roli Matki Najświętszej w historii Polski oraz o tym, by pielęgnować pobożność maryjną.

– Od chrztu chrześcijaństwo i polskość idą w parze – mówił abp Wacław Depo w Częstochowie. „Polska jest darem Boga ojczystego domu, kultury, wiary i języka. Dlatego warto i trzeba o nią się spierać. Ale w takim sporze nie chodzi o kłótnię i pokonanie przeciwnika, ale chodzi przede wszystkim o zwycięstwo prawdy i o przyszłość Ojczyzny” – podkreślał. Dodawał, że „w czasach globalizmu i kryzysu wartości wszyscy jesteśmy wezwani do podjęcia walki o prymat Boga i wiary, która jest poręką dóbr których się spodziewamy i dowodem tych rzeczywistości, których nie dostrzegamy oczyma ziemi”.

Uczestniczący w uroczystościach jasnogórskich bp Artur Miziński, sekretarz Episkopatu Polski zauważył, że przeżywane niedawno Światowe Dni Młodzieży i te sprzed 25 lat, które były w Częstochowie, są dla nas nie tylko wielką łaską, ale nade wszystko zadaniem. – Bóg obdarza po to, abyśmy przyjmując dar, rozradowali się, a potem żyli nim i także nieśli go innym – powiedział bp Miziński.

Abp Marek Jędraszewski w katedrze w Łodzi mówił o zwycięstwie z 1920 roku poprzedzonym żarliwą modlitwą oraz o zobowiązaniu narodu polskiego, aby przypominać dziś całej Europie o wartościach chrześcijańskich. Metropolita łódzki przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II, o tym, że to Chrystus jest kluczem do zrozumienia człowieka i narodu.

Kard. Stanisław Dziwisz w bazylice mariackiej w Krakowie podkreślił, że modlitwa 15 sierpnia wpisuje się w wielowiekową historię czci okazywanej Maryi. „Błogosławimy Matkę Zbawiciela za to wszystko, co wniosła i cały czas wnosi w nasze życie” – zaznaczył. – Wniebowzięcie Matki Bożej mówi, kim naprawdę jest człowiek i jakie jest jego powołanie – mówił natomiast bp Krzysztof Nitkiewicz w Kłyżowie.

– Nie pozwólmy odebrać sobie wiary w Boga i wolności Ducha, za którą minione pokolenia przelewały krew – zaapelował zaś bp Marek Solarczyk w Radzyminie, gdzie miały miejsce obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej. – Maryjo, wspieraj nas, abyśmy jako naród chcieli być jedno – modlił się podczas apelu jasnogórskiego w Święto Wojska bp Józef Guzdek. Biskup Polowy Wojska Polskiego przewodniczył 15 sierpnia wieczornej modlitwie przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

KAI/ BP  KEP

BRAK KOMENTARZY