Biskupi zmarli w 2016 roku

0
2332

W listopadzie w sposób szczególny wspominamy zmarłych. W 2016 roku pożegnaliśmy czterech polskich biskupów. Trzech z nich długie lata posługiwało w Konferencji Episkopatu Polski, jeden pełnił posługę nuncjusza apostolskiego w innych krajach.

2 marca br. zmarł emerytowany nuncjusz apostolski abp Janusz Bolonek, który posługiwał m.in. na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Bułgarii i Macedonii (>>więcej).  3 maja zaś pożegnaliśmy abp. Tadeusza Gocłowskiego, arcybiskupa seniora archidiecezji gdańskiej (>>więcej). 12 lipca tego roku zmarł abp Zygmunt Zimowski, były ordynariusz diecezji radomskiej, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia (>>więcej). 2 sierpnia br. pożegnaliśmy kard. Franciszka Macharskiego, emerytowanego metropolitę krakowskiego (>>więcej).

W tym roku zmarło też wielu znanych i cenionych ludzi Kościoła, m.in. o. Jan Góra OP i ks. Jan Kaczkowski.

Pokój ich duszom…

***

1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. 2 listopada wspominamy zaś wszystkich wiernych zmarłych.  Cały listopad to czas, kiedy częściej nawiedzamy cmentarze i modlimy się za zmarłych. Od 1 do 8 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny dla tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia. Odpust zyskuje się, nawiedzając cmentarz oraz wypełniając zwykłe warunki, tj. przystępując do Komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmawiając na cmentarzu Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz jakąkolwiek modlitwę w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez Ojca Świętego.

Zdjęcie ilustracyjne: Dreamstime

BRAK KOMENTARZY