Akcja „Polak z Sercem” jest sprawdzianem życia miłością na co dzień, mobilizacją do tego, by budzić wrażliwe serca – powiedział bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zapowiadając rozpoczynającą się 11 listopada piątą edycję akcji „Polak z Sercem”.  

11 listopada 2022 r. już po raz piąty startuje akcja charytatywna „Polak z Sercem”, nad którą patronat honorowy objęła m.in. Konferencja Episkopatu Polski. Wydarzenie ma na celu pomoc Polakom mieszkającym na Kresach, którzy przez trudną sytuację gospodarczo-społeczną żyją w warunkach ubóstwa. Wsparciem zostaną objęte Ukraina, Białoruś i Litwa. Pomóc będzie mógł każdy – zarówno poprzez przekazanie darów w stacjonarnych punktach w wielu miastach Polski, jak i wirtualnie. Organizatorami akcji są Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz FUNDACJA DLA MŁODZIEŻY.

„Wierzę, że również tegoroczna akcja przyniesie błogosławione owoce” – powiedział bp Artur Miziński, podczas spotkania zapowiadającego wydarzenie. Sekretarz generalny KEP podkreślił, że obecny czas jest dramatyczny nie tylko dla Polaków na Kresach, ale też szczególnie dla narodu ukraińskiego. „To dodatkowy powód, aby pomagać” – wskazał. 

W związku z akcją „Polak z Sercem”, która startuje 11 listopada, w wyznaczonych punktach wielu miast Polski do 20 listopada będzie można złożyć dary dla potrzebujących – produkty żywnościowe z długim terminem przydatności, środki czystości, artykuły szkolne i wiele innych. Wesprzeć potrzebujących każdy można też wrzucając ofiarę do puszki, nad którymi będą czuwać wolontariusze.

Pomóc będzie możliwa również wirtualnie – poprzez eDaromat na stronie www.polakzsercem.pl da się zrobić zakupy dla potrzebujących bez wychodzenia z domu,których równowartość przekazywana jest w formie darowizny na zakup wybranych artykułów i transport ich potrzebującym. Istnieje również możliwość bezpośrednich wpłat darowizny na konto zbiórki lub wysyłając SMS o treści KRESY na numer 72052 (2,46 zł z VAT). Na stronie internetowej akcji ruszą również ogłoszenia, które pozwalą wesprzeć konkretną potrzebę drugiego człowieka. To także szansa dla tych, którzy chcą przekazać określone wsparcie i szukają potrzebującego.

Nieustanne wsparcie akcji odbywa się również dzięki modlitwie, która jest potrzebna tak samo, jak pomoc materialna. Strona internetowa www.polakzsercem.pl umożliwi zapisy na dyżury modlitewne dla wszystkich, którzy chcą pomagać. W tym roku część środków finansowych zostanie również przekazana na organizację wyjazdu dla ubogich młodych na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.

W poprzedniej edycji akcji ponad dwustu młodych wolontariuszy z całej Polski zebrało ponad 100 tysięcy złotych. Jak mówią organizatorzy akcji, pomagają, bo z potrzebującymi łączy ich polskość. Dzięki zaangażowaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży dotychczas ponad 35 ton darów i ponad 13 tysięcy posiłków już trafiło do najuboższych.

KSM/ BPKEP

 

Konferencja prasowa - V edycja akcji charytatywnej „Polak z Sercem” (Warszawa, 08.11.2022)