Nawiązując do Jezusowych słów z Ewangelii wg św. Jana przewodniczący Episkopatu Polski mówił, że wielkoczwartkowa prośba Jezusa ogromnie nas dzisiaj zawstydza. Tego, co było Jego największym pragnieniem i prośbą skierowaną do nas nie wypełniliśmy. Widać, jak do dzisiaj jeszcze Go nie rozumiemy. Ciągle inne sprawy są dla nas ważniejsze, skoro rozdarcie trwa nadal. Brak jedności chrześcijan stanowi dzisiaj ogromne zgorszenie i antyświadectwo.

Metropolita poznański podkreślił, że swoją rolę w tym rozbiciu odgrywa zły duch. Metodę jego walki duchowej przybliżył nam św. Augustyn: „Kościół wciąż jest prześladowany przez diabła, który krąży raz niby lew ryczący, a innym razem wślizguje się niby smok. I bardziej trzeba się obawiać, gdy diabeł usypia i wprowadza w błąd, niż wtedy, gdy zastrasza. Kiedyś zmuszał on siłą chrześcijan, aby wyparli się Chrystusa. Za naszych czasów uczy, jak Chrystusa negować, jak Chrystusowi odmawiać racji. Kiedyś przemoc – dzisiaj rozumowanie. Dziś ucieka się do podstępu; dziś pułapki zastawia, pokazuje się wrażliwy i delikatny. Kiedyś krążył jak lew ryczący i trzymaliśmy się od niego z daleka. Dzisiaj trudno go rozeznawać, bo wślizguje się i służalczo płaszczy. Kiedyś, gdy zmuszał, by zaprzeć się Chrystusa – wiadome było, że zwyciężymy, gdy Chrystusa wyznamy. Dzisiaj, gdy uczy on Chrystusa negować – to tym łatwiej wprowadzić mu w błąd, że ci, którzy mu ulegają, nie spostrzegają, iż oddalają się od Chrystusa” (Psalm 37).

Obyśmy z otwartym sercem i głębokim duchem podjęli trud pielgrzymowania, modlitwy i wspólnoty. To dla nas wielki dar – napisał w liście do kawalerów maltańskich bp Andrzej F. Dziuba – główny Kapelan ZPKM w Polsce, zachęcając wszystkich członków Zakonu do podjęcia trudu wspólnego pielgrzymowania.

Zobacz też:

Tekst homilii

Homilia w wersji audio

BP KEP

 

Fot. BR