Biskup Artur Miziński został wybrany nowym sekretarzem generalnym Episkopatu i zastąpi na tym stanowisku abp. Wojciecha Polaka. Do Rady Stałej weszli abp Henryk Hoser jako biskup diecezjalny i bp Wiesław Śmigiel jako biskup pomocniczy. To najważniejsze decyzje personalne podjęte przez biskupów na 365. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Obrady odbywały się w siedzibie Episkopatu w Warszawie w dniach 10-11 czerwca br., z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce i zaproszonych biskupów z zagranicy.
Przewodniczący Rady ds. Społecznych, abp Józef Kupny, wprowadził do dyskusji dotyczącej troski Kościoła o ubogich. Do refleksji na ten temat zachęcił biskupów papież Franciszek w przesłaniu z wizyty Ad limina. Mowa była o roli parafii, które pozwalają na łatwe zlokalizowanie obszarów ubóstwa i niesienia pomocy, a także o potrzebie wychowywania, np. poprzez katechezę, do wielkoduszności i umiejętności dzielenia się z innymi swoimi dobrami.
Abp Józef Kupny o dyskusji biskupów nad troską Kościoła o ubogich:
Biskupi odnieśli się także do rocznicy 25-lecia nawiązania ponownych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską. Mówił o tym abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce po 1989 r. Biskupi podziękowali mu za zaangażowanie w przywrócenie relacji dyplomatycznych i starania o podpisanie Konkordatu. Zebranie plenarne wysłuchało też referatu abp. Marka Jędraszewskiego, wiceprzewodniczącego Episkopatu, o obecności Kościoła w życiu publicznym. Jak podkreślił biskup, Kościół nie może milczeć, gdy chodzi o obronę człowieka, a jego głos musi być słyszalny w społeczeństwie.
Abp Marek Jędraszewski: Kościół musi być zatroskany o człowieka:
Koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży, ks. Adam Żak SJ, zaprezentował raport z rocznej działalności. Przedstawił też program międzynarodowej konferencji „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”, jaka odbędzie się w dniach 20-21 czerwca br. w Krakowie. Jej centralnym punktem będzie liturgia pokutna za popełnione przez wspólnotę Kościoła grzechy.
Biskupi rozmawiali też o upamiętnieniu 50. rocznicy wymiany listów między Episkopatami Polski i Niemiec, przypadającej w listopadzie 2015 roku, a także o stanie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.
Po zakończeniu obrad biskupów w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski odbyło się uroczyste wręczenie tytułu i medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Odznaczeni zostali pośmiertnie trzej księża i dwie siostry zakonne. W ceremonii wzięły udział rodziny ocalonych i krewni odznaczonych, a medale wręczał ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner.
Zobacz też: Komunikat po obradach Biskup Artur Miziński sekretarzem Episkopatu