Abp Gądecki: przekaz wiary i troska o wychowanie to cechy szkoły katolickiej

Solidne wartości chrześcijańskie, przekaz wiary oraz troska o integralne wychowanie katolickie to cechy wyróżniające szkołę katolicką – zauważył abp Stanisław Gądecki podczas jubileuszu 10-lecia istnienia Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki w Poznaniu. Placówka mieści się w budynku przy ul. Głogowskiej 92, w którym od 1927 r. działała szkoła prowadzana przez ks. dr. Czesława Piotrowskiego, wybitnego pedagoga, kapłana i społecznika.

W położonym naprzeciwko szkoły kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej na uroczystej Mszy św. zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, wychowawcy i absolwenci gimnazjum.

Metropolita Poznański zwrócił uwagę w homilii na cel wychowawczy szkoły katolickiej, którym jest przede wszystkim integralne wychowanie młodego człowieka, zgodne z chrześcijańską wizją rzeczywistości. „Program, cele i system wychowawczy takiej placówki inspirują zasady Ewangelii” – stwierdził abp Gądecki.

>>TEKST HOMILII

Podkreślił, że najważniejszym zadaniem szkoły katolickiej jest nie tylko przekazanie wiadomości, ale przede wszystkim pełna formacja młodego człowieka w perspektywie moralnej.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że szkoła katolicka stara się o wychowanie dzieci i młodzieży w cnotach, którymi winien się odznaczać chrześcijanin. „Młodego człowieka trzeba wyposażyć nie tylko w wiedzę, ale i w takie pokłady dobra, aby on sam w swoim dorosłym życiu mógł jak najlepiej służyć społeczeństwu swoimi zdolnościami i realizował siebie” – zauważył arcybiskup.

Metropolita poznański podkreślił, że Publiczne Gimnazjum Katolickim im. św. Stanisława Kostki kładzie nacisk na przejrzysty system nauczania i dużą wagę przywiązuje do wychowania. Przypomniał, że uczniowie placówki podążają w ślad za swoim patronem, św. Stanisławem Kostką, zgodnie z jego mottem życiowym: „Ad maiora natus sum” – do wyższych rzeczy jestem stworzony.

Podczas Mszy św. modlono się za zmarłego dziś w klasztorze w Lubiniu śp. o. Karola Meissnera OSB, lekarza i wybitnego wykładowcę psychologii płciowości, absolwenta szkoły założonej przez ks. dr. Czesława Piotrowskiego.

Po Mszy św. w auli szkoły odbyła się jubileuszowa akademia. Podczas uroczystości wyróżniono dziesięcioro nauczycieli, którzy od początku istnienia szkoły w niej pracują. Pedagodzy otrzymali kryształowe kostki – na wzór wyróżnień – Kostek – które co roku przyznawane są najlepszym uczniom.

Abp Stanisław Gądecki otrzymał od szkolnej społeczności Kryształową Kostkę Wielkiego Architekta, Fundatora i Opiekuna, a ks. Piotr Kuś, dyrektor szkoły, Kryształową Kostkę Mądrego Zarządcy.

„Ta szkoła ma cechy, które wyróżniają najlepsze placówki edukacyjne: panuje tu przyjazna atmosfera, poziom nauczania jest wysoki, nauczyciele są wymagający, a jednocześnie nie wprowadzają między nami dystansu. Rozwija mnie w ulubionych dziedzinach wiedzy, ale też duchowo i utwierdza w wierze. Zawarłam tutaj prawdziwe przyjaźnie i dobre znajomości” – powiedziała KAI Alicja Kokorniak, uczennica II klasy gimnazjum. Zaznaczyła, że szkoła może poszczycić się dobrym zapleczem sportowym i nowoczesnym wyposażeniem w klasach.

Michalina Kierzek, absolwentka katolickiego gimnazjum, a obecnie uczennica Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Natalii Tułasiewicz przyznaje, że ważne jest dla niej to, iż jej koledzy i koleżanki wyznają podobne wartości, jak ona. „Bycie uczennicą tej szkoły daje mi wiele satysfakcji. Nauczyciele potrafią zaszczepić we mnie pasję do ciągłego doskonalenia się, a przyjazna atmosfera sprawia, że czuję się tutaj, jak w drugim domu” – podkreśla licealistka.

Publiczne Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki jest koedukacyjną szkołą publiczną (niepłatną), którą prowadzi archidiecezja poznańska. 21 września 2006 r. został podpisany akt założycielski szkoły. Placówka rozpoczęła działalność 1 września 2007 r. Jej pierwszą siedzibą był budynek przy ul. Kanclerskiej 31 w Poznaniu.

W pierwszym roku istnienia szkoły w klasach I-III gimnazjum uczęszczało 64 uczniów, a kadrę stanowiło 16 pedagogów i 4 pracowników administracji i obsługi. Wraz ze wzrostem zainteresowania szkołą katolicką zwiększał się nabór uczniów, przybywało więc klas. We wrześniu 2012 r., w wyniku współpracy szkoły z Katolickim Stowarzyszeniem Wychowawców utworzono pierwszą klasę Publicznego LO im. bł. Natalii Tułasiewicz.

Archidiecezja poznańska przez kilka lat prowadziła starania o odzyskanie budynku przy ul. Głogowskiej 92. Pierwotnie mieściła się w nim Szkoła Przygotowawcza, założona przez ks. dr. Czesława Piotrowskiego (1891-1963), wielkiego pedagoga, patrioty i społecznika.

Poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce w 1926 r., a otwarcie szkoły nastąpiło rok później. Ze szkoły przygotowawczej po latach ks. Piotrowski wykształcił męskie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza i żeńskie Seminarium im. Juliusza Słowackiego.

Ks. Czesław Piotrowski wprowadził nowatorskie metody nauczania, oparte na współpracy grona nauczycielskiego i aktywnej postawie młodzieży. Kładł silny akcent na wszechstronny rozwój intelektualny, patriotyczny i religijny młodego człowieka. Dla realizacji tych założeń zatrudniał wyłącznie wybitnych profesorów, mających kształcić wzorowego obywatela.

Prowadzone przez ks. Piotrowskiego szkoły istniały do 1939 r., kiedy to ich działalność została zawieszona przez niemieckiego okupanta. W budynku mieściły się biura władz okupacyjnych.

Ks. Piotrowski lata okupacji niemieckiej spędził w Warszawie, gdzie organizował tajne nauczanie. Po powrocie w 1945 r., powierzono mu rewindykację oraz odbudowę zniszczonej Drukarni i Księgarni św. Wojciecha, a od 1947 r. już jako kanonikowi kapituły metropolitalnej, odbudowę katedry poznańskiej.

W dawnym budynku szkoły od 1945 r. mieściła się Milicja Obywatelska. W latach 1956-2014 przeniosło się tam liceum, które wkrótce zmieniło nazwę na VIII LO im. Adama Mickiewicza.

Po odzyskaniu budynku przez archidiecezję w 2014 r., poddano go generalnemu remontowi, który zakończył się we wrześniu 2015 r. Do odnowionego gmachu wprowadziły się ponownie szkoły katolickie: Publiczne Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki oraz Publiczne Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz.

W wyremontowanym budynku mieści się obecnie 25 sal lekcyjnych. Uczniowie szkoły katolickiej mają do dyspozycji dwie sale gimnastyczne, siłownię oraz boisko szkolne. Ponadto do szkoły powróciła kaplica.

Uczniowie katolickiego gimnazjum w Poznaniu są laureatami konkursów wojewódzkich, odnoszą też liczne sukcesy w sporcie. Szkoła oferuje różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne, m.in. kołka chemiczne, biologiczne, fizyczne. Uczniowie mogą muzykować w szkolnym zespole, uczestniczyć w lekcjach muzealnych, wycieczkach oraz przygotować projekty edukacyjne i angażować się w liczne dzieła charytatywne.

W 2012 r. Szkole Koło Caritas otrzymało wyróżnienie za najprężniej działające szkole koło w archidiecezji poznańskiej.

W kończącym się roku szkolnym w 14 klasach gimnazjum uczyło się 364 uczniów. W ciągu dziesięciu lat mury gimnazjum opuściło 696 absolwentów.

Od 1 września 2017 r. gimnazjum zostanie przekształcone w Katolicką Szkołę Podstawową im. św. Stanisława Kostki.

msz/KAI

Fot. Br. Zygmunt Kajdan OFM
« 1 »