W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, Kościół katolicki w Polsce obchodzi Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Jest to dzień szczególnej pamięci o tych, którzy jeszcze nie słyszeli o Chrystusie, a także o misjonarkach i misjonarzach posługujących na całym świecie. Ofiary zbierane w polskich kościołach tego dnia przeznaczone są na Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie i na pomoc misjonarzom.
W roku duszpasterskim 2024/2025, Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom obchodzony będzie pod hasłem: „Chrystus nadzieją dla świata”. „W świecie nękanym przez niepewność jutra, zranionym nienawiścią, wojnami, niesprawiedliwością i mrokiem grzechu, my również – jak Mędrcy, owi pielgrzymi nadziei – szukamy Kogoś, kto doda odwagi w walce ze złem i naszymi ludzkimi słabościami, umocni darem męstwa w pokonywaniu życiowych przeszkód i ukaże perspektywę lepszej przyszłości" – napisał w specjalnym komunikacie z okazji Dnia Modlitwy i Pomocy Misjom przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji bp Jan Piotrowski. Biskup zachęca wszystkich do modlitwy w intencji misjonarzy oraz wsparcia materialnego.
>>Komunikat Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom
Tradycyjnie już w Dniu Modlitwy i Pomocy Misjom, dzięki ofiarom na tacę, wspierany jest ogólnopolski fundusz misyjny, z którego utrzymuje się Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, przygotowujące przyszłych misjonarzy do pracy w krajach misyjnych. Kandydaci do pracy na misjach, księża, zakonnicy, siostry zakonne i osoby świeckie podczas dziewięciu miesięcy formacji duchowej, uczą się też misjologii, historii krajów misyjnych i języków obcych oraz podstaw medycyny tropikalnej, aby potrafili radzić sobie w nowych warunkach.
Nad przygotowaniem misjonarzy a później ich posługą w krajach misyjnych czuwa Komisja Episkopatu Polski ds. Misji m.in. poprzez swoje agendy: Centrum Formacji Misyjnej, Dzieło Pomocy "Ad Gentes" i MIVA Polska.
www.misje.pl/ BP KEP