Abp Kupny o obchodach 60. rocznicy listu biskupów polskich do niemieckich (rozmowa KAI)

Pojednanie jest wciąż naszym zadaniem – powiedział abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i zastępca Przewodniczącego KEP, w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. W opublikowanej w serwisie KAI 21 lutego rozmowie zaprezentował on m.in. program międzynarodowych obchodów 60. rocznicy powstania listu biskupów polskich do niemieckich.

 Obchody 60. rocznicy powstania historycznego listu biskupów polskich do niemieckich ze słowami „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” będą trwać przez cały rok 2025. Rozpocznie je 29 kwietnia międzynarodowa konferencja naukowa na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, skoncentrowana wokół tego orędzia. Jak zapowiedział w rozmowie z KAI abp Józef Kupny, zostanie tam pokazana wystawa, prezentująca zachowane dokumenty, osobę głównego autora listu - kardynała Bolesława Kominka i cały kontekst powstania listu. „Podczas konferencji planowana jest Msza Święta u grobu Świętego Jana Pawła II, którą celebrować będą polscy biskupi wraz z niemieckimi” – powiedział abp Kupny. Jak podkreślił, konferencja jest przygotowywana wspólnie ze stroną niemiecką. Będzie w niej uczestniczyć również ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, jak i ambasador Niemiec.  

Wystawa, która będzie towarzyszyć konferencji w Rzymie, zostanie następnie przeniesiona do Kolonii w Niemczech. Trafi ona też m.in. do Warszawy.

Centralne uroczystości 60. rocznicy orędzia odbędą się 18 listopada br. we Wrocławiu z  udziałem przedstawicieli episkopatów Polski i Niemiec. Głównym punktem obchodów  będzie wspólna modlitwa o pojednanie i o pokój. „Towarzyszyć temu będzie konferencja, podczas której chcemy wysłuchać głosów ekspertów niemieckich  i oczywiście polskich. Przedstawione zostanie spojrzenie z obu stron” – powiedział abp Kupny w rozmowie z KAI. Jak poinformował, podczas głównych obchodów rocznicy, przedstawiciele biskupów polskich i niemieckich złożą kwiaty pod pomnikiem kard. Bolesława Kominka na Ostrowiu Tumskim, wezmą też udział w sesji i wspólnej modlitwie w archikatedrze wrocławskiej. „Obchody są okazją by podkreślić wartość, aktualność i potrzebę procesu pojednania. Szczególnie teraz, w kontekście wojny na Ukrainie jak i innych konfliktów. Chcemy pokazać, że idea pojednania jest wciąż aktualna i potrzebna oraz, że to ona stoi w istocie u podstaw budowania zjednoczonej Europy” – powiedział w rozmowie z KAI abp Kupny.

Metropolita Wrocławski odpowiedział też m.in. na pytania o dialog z Komisją Wspólną Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski w kontekście nauki religii w szkole. Pełny tekst wywiadu został opublikowany 21 lutego w serwisie KAI.

BP KEP

>>Cała rozmowa na stronie KAI

« 1 »