Podsumowanie dotychczasowych działań, umocnienie współpracy i wyznaczenie kierunków dalszego rozwoju oraz budowania kultury odpowiedzialności i przejrzystości – to główne cele wspólnego szkolenia wszystkich grup systemu ochrony w Kościele w Polsce, które rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Weźmie w nim udział bp Luis Manuel Alí Herrera, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.
Szkolenie diecezjalnych i zakonnych delegatów, duszpasterzy osób skrzywdzonych, kuratorów i odpowiedzialnych za prewencję, odbędzie się w dniach 13-15 maja br. na Górze Świętej Anny na terenie diecezji opolskiej. Po raz pierwszy przedstawiciele wszystkich grup systemu ochrony w Kościele w Polsce spotkają się razem. Gościem specjalnym konferencji będzie bp Luis Manuel Alí Herrera, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich (PCPM).
"Konferencja na Górze Świętej Anny to nie tylko przestrzeń refleksji i dialogu, ale przede wszystkim wyraz wspólnej odpowiedzialności Kościoła w Polsce za osoby skrzywdzone oraz za skuteczne działania prewencyjne. Coroczne spotkania są zazwyczaj dedykowane poszczególnym grupom, tym razem spotkamy się wspólnie, aby umocnić współpracę między różnymi podmiotami systemu. Wykłady i praca w grupach będą okazją do przeanalizowania wyzwań i perspektyw ochrony małoletnich i bezbronnych dorosłych zarówno w Kościele, jak i społeczeństwie" – mówi ks. Wojciech Rzeszowski, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. "Będzie to również okazja do przyjrzenia się wyzwaniom, które stoją dziś przed Kościołem w obszarze ochrony dzieci i bezbronnych dorosłych. Tę perspektywę nakreśli bp Luis Manuel Alí Herrera, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Biskup wygłosi wykład inauguracyjny i będzie odpowiadał na pytania uczestników spotkania" – dodaje.
Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich zatwierdziła w ubiegłym roku ramowe wskazania do Wytycznych, które będą aktualizowane w Kościołach lokalnych. Obecnie dokument ten jest poddany konsultacjom w ramach pilotażu w 5 krajach z różnych kontynentów, w tym w Polsce. Po zakończeniu etapu konsultacji dokument zostanie uzupełniony i ostatecznie zatwierdzony. Zakres nowych wskazań jest o wiele szerszy niż dotychczasowy, bo obejmuje nie tylko procedury, ale całościowy system ochrony dzieci, młodzieży i osób bezbronnych w zakresie reagowania i pomocy skrzywdzonym oraz prewencji. Wskazania PCPM do opracowywania Wytycznych omówi Ewa Kusz, wicedyrektorka Centrum Ochrony Dziecka i członkini Papieskiej Komisji. Wcześniej uczestnicy zapoznają się z analizą dotychczasowych działań ochronnych w Polsce.
Organizatorami dorocznego spotkania systemu ochrony są przedstawiciele grup systemu: delegatów, duszpasterzy, odpowiedzialnych za prewencję i kuratorów. Szkolenie finansuje Fundacja Świętego Józefa KEP.
Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży