„Uczestniczę w misji Kościoła” to hasło tegorocznej edycji akcji Dzieci Komunijne Dzieciom Misji. Inicjatywa proponowana przez Papieskie Dzieła Misyjne polega na wsparciu dzieci w krajach misyjnych przez dzieci pierwszokomunijne i ich rodziny.

„Aby być wielkim misjonarzem, takim jak św. Teresa z Lisieux, trzeba rozpocząć od Pierwszej Komunii Świętej. Dlatego was, drogie dzieci, drodzy rodzicie i opiekunowie, zapraszam serdecznie do akcji Dzieci Komunijne Dzieciom Misji” – mówi ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Inicjatywa skierowana do dzieci komunijnych i ich opiekunów jest proponowana przez Papieskie Dzieła Misyjne niemal od momentu ich powstania. Polega na tym, aby jeden dzień w tak zwanym Białym Tygodniu, czyli w tygodniu następującym bezpośrednio po uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, kiedy to dzieci codziennie przychodzą na Mszę Świętą, poświęcić modlitwie w intencji misji i misjonarzy oraz wesprzeć dzieła misyjne drobną ofiarą. Jak podkreśla jednak ks. Będziński, „ofiary materialne nie są podstawą akcji. Są ostatnim punktem w  przygotowaniu i jedynie dobrowolnym owocem wcześniejszej modlitwy, formacji i animacji”.

Poprzez włączenie się w akcję Papieskich Dzieła Misyjnych dzieci pierwszokomunijne tworzą łańcuch solidarności z dziećmi całego świata. Wspierają też papieża w ewangelizacji poprzez konkretną pomoc misjonarzom i swoim rówieśnikom.

„Zaangażowanie polskich dzieci oraz ich rodzin, nauczycieli, animatorów i duszpasterzy jest w roku na rok coraz większe” – mówi s. Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy PDMD.  Jak podaje, w 2023 roku, z Sekretariatu Krajowego PDMD w Polsce zostało wysłanych ponad 600 podziękowań i papieskich błogosławieństw do wszystkich, którzy przeżyli w duchu misyjnym jeden dzień w Białym Tygodniu. „Skoro wysłane zostało tak wiele podziękowań, to możemy sobie wyobrazić, jak wiele modlitwy za braci i siostry na całym świecie popłynęło w parafiach, rodzinach i różnych grupach formacyjnych” – podkreśla s. Juszka.

Udział dzieci pierwszokomunijnych  w inicjatywie Dzieci Komunijne Dzieciom Misji to okazja, by uświadomić zarówno dzieciom, jak i rodzicom powszechność Kościoła, otworzyć ich oczy i serca na braci i siostry na krańcach świata oraz przypomnieć o misyjnym powołaniu każdego ochrzczonego wyrażającym się w trosce modlitewnej i materialnej za misje.

Pomoce i propozycje potrzebne do przygotowania i przeprowadzania Dnia Misyjnego w Białym Tygodniu, włącznie z tekstami modlitw na ten dzień, propozycją homilii, konspektem katechezy, grafikami, obrazkami i plakatem, można znaleźć na stronach www.missio.org.pl.

W 2023 r. do sekretariatu krajowego PDMD od dzieci pierwszokomunijnych wpłynęło 1 284 887,03 zł. Wszystkie te ofiary, za pośrednictwem Dykasterii ds. Ewangelizacji, zostały przekazane do dzieci w ponad 70 krajach świata.

PDM/ BP KEP

>>Materiały prasowe do pobrania

Zdjęcie ilustracyjne: Papieskie Dzieła Misyjne/ materiały prasowe

BRAK KOMENTARZY