Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W piątek, 14 kwietnia, przypada 1057. rocznica chrztu Polski. Dzień ten już po raz piąty będzie obchodzony jako Narodowe Święto Chrztu Polski. Z tej okazji Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją „Słowo” zachęca do wzięcia udziału w akcji „Wywieś flagę”.    

Ustanowione w 2019 r. Narodowe Święto Chrztu Polski ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

Święto Chrztu Polski staje się też okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Data ta jest uznana przez historyków za dzień narodzin Państwa Polskiego. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek jej państwowości.

Akcja Katolicka w Polsce i Fundacja “Słowo” zachęcają do zawieszenia flagi narodowej 14 kwietnia a także odprawienia Mszy św. w podziękowaniu za dar Chrztu Mieszka I. Proszą też o przeprowadzenie w pobliżu tej daty uroczystej akademii lub apelu w szkołach. Aby ułatwić organizację uroczystości stworzona została strona internetowa www.swietochrztu.pl, na której zamieszczone są m.in. scenariusze akademii i inne materiały pomocnicze.

Akcja Katolicka/ BP KEP

NO COMMENTS