Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, objął patronatem honorowym KEP 34. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się w Warszawie w dniach 9-14 lipca br. Jak co roku weźmie w niej udział kilkaset dzieci i młodzieży, chcących sprawdzić swoje umiejętności sportowe oraz artystyczne. 

TRIADA PARAFIADOWA

Parafiada jako projekt edukacyjno-wychowawczy dla dzieci i młodzieży zainicjowany przez o. Józefa Jońca, pijara, realizowany nieprzerwanie od 1988 r. Pomysłodawca sięgnął po intuicję zapisaną w starogreckiej triadzie stadion-teatr- świątynia. Jest to również kontynuacja długiej tradycji szkół pijarskich, którą najsłynniejszy pijar polskiego oświecenia, ks. Stanisław Konarski streścił w wezwaniu: ,,Dokładajcie wszelkich starań, kształcąc serce cnotami, umysł naukami, a ciało ćwiczeniami”.

Parafiada obejmuje aktywności o charakterze sportowym, kulturalnym i formacyjnym i w ten sposób tworzy klucz do integralnego wychowania osoby w trzech wymiarach: fizycznym, intelektualnym i duchowym. W ramach projektu ,,Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” wiele instytucji w całym kraju korzysta z możliwości wspólnego organizowania całej serii imprez lokalnych.

Parafiady organizowane są również poza granicami naszego kraju, na Litwie, Łotwie, Ukrainie i Białorusi. Centralnym wydarzeniem roku jest Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza prowadzi także programy, m.in.: “Katyńocalić od zapomnienia” i,,Giętkie Pióro”.

UCZESTNICY

Na tegoroczną Parafiadę zgłosiły się reprezentacje z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Polski. Spodziewamy się ponad pół tysiąca uczestników wraz z opiekunami. Na uczestników czekają medale, puchary, statuetki, dyplomy i nagrody – wręczane codziennie w wyjątkowym klimacie fanfarów, ku wielkiej radości wyskakujących na podium zwycięzców.

Swój udział potwierdziło 19 reprezentacji zagranicznych: Litwa – 5, Łotwa – 5, Ukraina – 7, Białoruś – 1, Niemcy – 1. Ok. 300 osób reprezentujący gimnazja polskie, parafie, Związki Polaków, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Towarzystwo Kultury Polskiej „Barwy Kresowe”, organizacje społeczne.

Z Polski przyjedzie 27 grup, którzy oprócz szkół, parafii i klubów sportowych są związani także z innymi organizacjami, np. należą do drużyn harcerskich. Ich liczebność szacowana jest na ok. 250 osób.

INAUGURACJA

Inauguracja 34. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży odbędzie się w niedziela, 9 lipca 2023 r. o godz. 13:00 w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie na Siekierkach przy ul. Gwintowej 3. Eucharystia będzie przewodniczył bp Radosław Orchowicz, biskupa pomocniczego Archidiecezji Gnieźnieńskiej, wraz z o. Mateuszem Pindelskim, prowincjałem Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. Najważniejszym punktem Ceremonii Otwarcia będzie zapalenie Znicza Parafiadowego, ślubowanie sportowców i sędziów. Po części oficjalnej zapraszamy na festyn integracyjny dla uczestników, naszych gości i sympatyków.

MIASTECZKO PARAFIADOWE

Miasteczko Parafiadowe, czyli kompleks charakterystycznych białych namiotów powstanie na Kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Ursynowie. Już od kilkunastu lat możemy liczyć na bardzo życzliwe przyjęcie Władz i Pracowników SGGW. Najbardziej dogodny wjazd na Miasteczko Parafiadowe jest od ul. Nowoursynowskiej w kierunku Domów Studenckich. Można też skorzystać z dowolnego wejścia, jeżeli ktoś preferuje komunikację miejską.

Wydarzenia związane z programem sportowym, kulturalnym i formacyjnym odbywają się na Miasteczku Parafiadowym, niektóre – w budynkach SGGW: w salach w Domach Studenckich, w budynku nr 37, w salach na obiektach sportowych SGGW, a lekkoatletyka rozgrywana będzie na stadionie Nowa Skra przy ul. Wawelskiej 5 w Warszawie na Ochocie.

STADION – ROZGRYWKI SPORTOWE

Współzawodnictwo sportowe rozgrywane jest w 11 dyscyplinach, 23 konkurencjach w trzech kategoriach wiekowych, tak dla dziewczyn – Dz, jak i dla chłopaków – Ch: kategoria D – dzieci urodzone w latach 2013-2010; kategoria M – młodziki urodzeni w latach 2009-2007; kategoria – juniorzy urodzeni w latach 2006-2004, a także w kategorii Opiekunowie oraz Niepełnosprawni.

Konkurencje z lekkoatletyki to: biegi na 60, 100, 300, 400, 1000, 1500 metrów; biegi przełajowe na 500, 1000 i 1500 metrów, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową i skok w dal. Współzawodnictwo indywidualne obejmuje również następujące dyscypliny: tenis stołowy, badminton, ringo, szachy i warcaby oraz bieg na orientację. Współzawodnictwo zespołowe rozgrywane jest w ramach turniejów piłki nożnej, piłki koszykowej oraz piłki siatkowej.

Poza klasyfikacją generalną można wziąć udział dwóch dyscyplinach: strzelectwie oraz biathlonie letnim. W programie przewidziana jest również strefa rekreacyjno-sportowa w czasie wolnym poza zawodami: gry i zabawy, pływanie rekreacyjne, treningi strzeleckie, siatkówka plażowa, badminton.

Zawody będą się odbywać według następującego porządku:

  • poniedziałek, 10 lipca w godz. 10:00-15:00 – obiekty sportowe SGGW oraz boisko przy ul. Koncertowej;
  • wtorek, 11 lipca w godz. 9:00-13:00 – obiekty sportowe SGGW, budynek nr 37 oraz boisko przy ul. Koncertowej;
  • środa, 12 lipca w godz. 9:00-13:00 – obiekty sportowe SGGW i budynek nr 37;
  • czwartek, 13 lipca w godz. 10:00-13:30 – obiekty sportowe SGGW, a lekkoatletyka na stadionie Nowa Skra przy ul. Wawelskiej 5 w Warszawie na Ochocie .

TEATR – WYDARZENIA KULTURALNE

Program kulturalny tegorocznej Parafiady odbywa się pod nazwą: Konwent sztuki. Jest on otwarty dla wszystkich, i tych którzy uprawiają sztukę, i tych którzy są zainteresowani sztuką bądź chcą rozwijać swoje umiejętności, i dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że sztuka może inspirować. Będziemy tworzyć “coś z niczego” i poznawać polskie malarstwo z niczego, czyli kodów QR.

Propozycja warsztatów jest bogata i obejmuje następujące projekty: Sztuka z VR – łączenie sztuki tworzonej wirtualnie w goglach VR z jej rzeczywistym odbiorem; Malowanie folią bąbelkową – za pomocą farby akrylowej i folii bąbelkowej powstaną obrazy kwiatów w wazonie, obrazy kosmiczne z własnym układem planet, pejzaże podwodnego świata z morskimi stworzeniami, w końcu zostanie odtworzony jeden z najważniejszych obrazów w historii sztuki…; Zaplątani w folię – instalacje tworzone z wykorzystaniem żywego modela i folii, action painting, foliowy witraż, aluminiowy relief; Twój głos – warsztaty wokalne będą okazją do tego, by poczuć, jaką radość daje wspólne śpiewanie. Podczas warsztatów będziemy pracować nad wzmocnieniem głosów, doskonaleniem czystego śpiewu oraz uczyć się współpracy w zespole. Z pewnością uczestnicy poznają nowe utwory, ale sięgniemy też po stare i znane.

Gra plenerowa Kody Sztuki to kolejna propozycja – unikalne połączenie sztuki, historii i zabawy. Gracze będą mieć możliwość skanowania kodów QR, pod którymi będą ukryte obrazy polskich malarzy. Na tych obrazach pojawiają się postacie historyczne, które były ważne dla naszej historii i rozwoju sztuki. Po zeskanowaniu kodu gracze będą mieli za zadanie odnaleźć odpowiednią postać na specjalnie dedykowanej wystawie. Ta fascynująca gra oferuje zarówno rozrywkę, jak i edukację, dając uczestnikom szansę poszerzenia wiedzy o historii i sztuce. To wspaniała okazja do czerpania radości z interaktywnego doświadczenia, które łączy piękno obrazów polskich artystów z inspirującymi postaciami historycznymi. Każde działanie będzie opłacone “wentotalarami” – walutą bractwa „Konwent Sztuki”. “Wentotalary” będzie można zamienić na nagrody rzeczowe.

Członkami bractwa “Konwent Sztuki będą również uczestnicy konkursów. W programie przygotowano następujące konkursy plastyczne: Kategoria tematyczna „Ad astra” w związku Rokiem Mikołaja Kopernika; Plastyczna realizacja wezwania maryjnego: Matka Boża Nauczycielka Młodzieży w 80. rocznicę objawień na warszawskich Siekierkach. Konkursy wokalne będą mieć dwie odsłony tematyczne: muzyka świecka w ramach konkursu “Muzyka moim życiem oraz muzyka religijna w ramach konkursu “Sacro Song”. Przegląd Małych Form Teatralnych odbędzie się pod hasłem: “Fredro na scenie” – będą to spektakle oparte na dowolnym fragmencie ze sztuk Aleksandra Fredry. Repertuar do konkursu recytatorskiego “Mów do mnie wierszem” zależy od kategorii wiekowej: kategoria D – dzieci: Jan Brzechwa, Wanda Chotomska; kategoria M – młodziki: Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński; kategoria J – juniorzy: Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leopold Staff; kategoria N – osoby z niepełnosprawnością: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński. Program konkursów dopełnia konkurs taneczny “Off-dance”.

Wydarzenia kulturalne obejmują także program zwiedzania Warszawy, a wspomniane konkursy, przeglądy i warsztaty odbywają się według następującego porządku:

  • poniedziałek, 10 lipca w godz. 9:00-15:30 – namioty na Miasteczku Parafiadowym oraz budynek nr 37;
  • wtorek, 11 lipca w godz. 9:30-16:30 – namioty na Miasteczku Parafiadowym oraz budynek nr 37;
  • środa, 12 lipca w godz. 9:30-15:30 – namioty na Miasteczku Parafiadowym oraz budynek nr 37;
  • czwartek, 13 lipca w godz. 9:30-16:30 – namioty na Miasteczku Parafiadowym oraz budynek nr 37.

ŚWIĄTYNIA – PROGRAM FORMACYJNY

Program formacyjny streszcza hasło pijarskiego roku duszpasterskiego: “Twój głos”. Chcemy w ten sposób zakomunikować każdej osobie, a przede wszystkim młodym: Chcemy usłyszeć twój głos. Można na nie spojrzeć z wielu perspektyw. Twój głos jest ważny, bo należysz do wspólnoty Kościoła – jest to przesłanie do dzieci i młodzieży, nie tylko uczestników Parafiady. Jako wierzący w Jezusa Chrystusa pragniemy wsłuchiwać się przede wszystkim w Jego Słowo i natchnienia Ducha Świętego. Logotyp tworzą słowa hasła, a w jedną z liter wpisany jest symbol korektora głosu, w którym fale dźwięku naszego głosu układają się w krzyż, co przypomina, że Chrystus jest obecny wśród nas w swoim Słowie.

Parafiadowy dzień będziemy zaczynać od Eucharystii w Namiocie Spotkań. W godzinach popołudniowych będzie możliwość cichej modlitwy w oddalonym nieco Namiocie Adoracji. Wieczorna modlitwa jest połączeniem słowa, muzyki oraz ilustracji teatralnej.

Każdy dzień parafiadowego współzawodnictwa będzie opisany hasłem: niedziela: 80 lat z Maryją – Matką i Nauczycielką młodzieży; poniedziałek: Twój głos; wtorek: Słuchaj; środa: Usłysz; czwartek: Głoś; piątek: Działaj. Inspiracją do porannych kazań będzie spostrzeżenie, że człowieczeństwo rodzi się z dialogu z Bogiem. Modlitwa jest doświadczeniem duszy kiedy: uwielbiam, kocham, dziękuję, proszę o przebaczenie, proszę Boga o łaskę.

O. JÓZEF JONIEC – ŚWIĄTYNIA OPATRZNOŚCI BOŻEJ

W czwartek, 13 lipca 2023 r. o godz. 20:00 spotkamy się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie na Wilanowie przy ul. Prymasa Augusta Hlonda 1 na Eucharystii przy grobie śp. o. Józefa Jońca, twórcy Ruchu Parafiadowego, spoczywającego w Panteonie Wielkich Polaków. Dla parafianowiczów będzie to pielgrzymka do Świątyni Opatrzności Bożej w duchu wdzięczności za doświadczenia zebrane na tegorocznej Parafiadzie.

GALA ZAKOŃCZENIA

Gala Zakończenia 34. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży zaplanowana jest na piątek, 14 lipca 2023 r. na godz. 11:30 w Namiot Spotkań na Kampusie SGGW w Warszawie na Ursynowie. Zaproszonych gości informujemy, że najbardziej dogodny jest wjazd od ul. Nowoursynowskiej w kierunku Domów Studenckich. Można też skorzystać z dowolnego wejścia, jeżeli ktoś preferuje komunikację miejską.

Na Parafiadzie prowadzona jest klasyfikacja generalna w każdym z trzech filarów: stadion, teatr, świątynia. Nagroda dla najwszechstronniejszej reprezentacji wędruje do zespołu, który zdobędzie najwięcej punktów w każdym z filarów. Na gali finałowej poznamy najwszechstronniejszą reprezentacja z Polski i zagraniczną.

Kontakt dla mediów – o. Jacek Wolan SP, rzecznik Parafiady, +48 668 864 716, jacek.wolan@parafiada.pl

Zapisy

Podsumowanie 33. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży 2022 r.

parafiada.pl / BP KEP